عمان حامل پیام مذاکره اروپا و آمریکاست
بررسی جزئیات سفر سلطان عمان به تهران در گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با حسن هانی‌زاده

عمان حامل پیام مذاکره اروپا و آمریکاست

سفیر پیشین ایران در افغانستان:

رسیدن به حقابه هیرمند، فقط راهکار سیاسی دارد

سفیر پیشین ایران در افغانستان گفت: در حال حاضر تنها راه پیگیری حقابه هیرمند از طریق فرایندهای سیاسی است فقط از این طریق می توان امیدوار بود که به حق خود برسیم.
کد خبر: ۱۴۰۹۴۹۳

ابوالفضل ظهره وند در گفتگو با جام‌ جم آنلاین گفت: جمهوری اسلامی ایران بحث قوی و مستندات بسیار قوی در ارتباط با اینکه بخشی از آب هیرمند متعلق به ایران است دارد و این اسناد در گذشته تایید شده است.

وی ادامه داد: بررسی روند اجرای سازوکارهای تعیین شده در معاهده1351 ایران و افغانستان، که البته انتقادهایی را نیز به‌همراه داشت، نشان می‌دهد در طول دهه‌های گذشته طرف افغانستانی به‌دلایل مختلف از احقاق حقوق آبی ایران طفره رفته‌ است. رویکردی که بخش مهمی از آن به‌دلیل بی‌ثباتی‌های موجود در ساختارهای حاکمیتی این کشور بوده ‌است.

وی‌ادامه داد: نکته ای که در حال حاضر وجود دارد اینکه برای حل این مشکل امکان و ضرورت برخورد نظامی در خصوص دستیابی به حقمان درباره آب هیرمند وجود ندارد، به لحاظ حقوقی نیز در حال حاضر نمی توان کار خاصی انجام داد به این معنی که مجامعی وجود ندارد که بتوان شکایت خود را به آنجا برد چرا که اساساً در حال حاضر در افغانستان دولت رسمی وجود ندارد اصلاً دولتی وجود ندارد.

ظهره وند گفت: از سوی دیگر اگر بخواهیم از اهرم اخراج پناهجویان افغانستان استفاده کنیم این هم اتفاقی را شکل نمی دهد جز اینکه باعث می شود زحماتی که تا امروز کشیده ایم و پناهجویان افغانستانی را به خوبی حمایت و صیانت کرده‌ایم بر باد میدهد و به این ترتیب آبی از دیگ طالبان برای ما گرم نمی شود.

سفیر سابق ایران در اففانستان تصریح کرد: لذا در حال حاضر تنها راه پیگیری از طریق فرایندهای سیاسی است فقط از این طریق می توان امیدوار بود که به حق خود برسیم بنابراین در حال حاضر و با توجه به نکات عنوان شده می توانیم مسئله را از جنبه داخلی حل کنیم و ببینیم چگونه می توان از ظرفیت های داخلی خود برای رساندن آب به مردم این منطقه استفاده کرد. چرا که در شرایط کنونی اثری از حل موضوع از طریق فرایندهای سیاسی دیده نمی شود، البته نمی‌توان بیشتر از این توضیحی در این خصوص داد.

ظهره وند گغت؛ با همه این بحث‌ها اما باید به یک نکته اساسی توجه داشت؛ اینکه تغییر اکوسیستم منطقه ازسوی طالبان تنها یک پرده از رویکردهای پرهزینه حاکمان جدید افغانستان است. روندی که ازسوی آنان درپیش گرفته شده، نشان می‌دهد طالبان راهبردهای بلندمدتی در حوزه تغییر ژئوپلتیک منطقه تدوین کرده و درحال اجرایی‌سازی آن است. بنابراین تصمیم‌سازان و سیاستگذاران دولتی باید به این نکته توجه داشته‌ باشند که موضوع هیرمند تنها بخشی از سیاست‌های مخرب طالبان است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها