نتایج آخرین بررسی‌های موسسه سیاست استراتژیک استرالیا نشان می‌دهد

ایران پیشتاز در فناوری‌های حیاتی

«Critical Technology Tracker» پروژه‌ای بزرگ است که بر اساس حجم عظیمی از داده‌ها و تحلیل‌های اصلی به ارائه گزارش‌های مهمی می‌پردازد.
«Critical Technology Tracker» پروژه‌ای بزرگ است که بر اساس حجم عظیمی از داده‌ها و تحلیل‌های اصلی به ارائه گزارش‌های مهمی می‌پردازد.
کد خبر: ۱۴۰۶۹۲۹
نویسنده عسل اخویان‌‌طهرانی - گروه دانش و سلامت

این پروژه در آخرین گزارش خود فهرستی از پنج کشور اول در ۴۴ حوزه مهم و تعیین‌کننده فناوری در جهان ارائه کرده است. این فهرست در هفت دسته اصلی فناوری شامل «مواد و تولیدات پیشرفته»، «هوش مصنوعی، محاسبات و ارتباطات»، «انرژی و محیط‌زیست»، «کوانتوم»، «زیست‌فناوری، فناوری ژن‌ها و واکسن»، «حسگرها، زمان‌سنجی و مکان‌یابی» و «فناوری‌های دفاعی، فضایی، رباتیک و حمل‌ونقل» ارائه شده که هر یک شامل چند حوزه مختلف است. برتری کشورها در این فهرست بر مبنای سهم مقالات علمی پراستناد منتشرشده در هر حوزه تخصصی در دنیا مشخص شده است. بر مبنای این گزارش، کشور ما در دسته مواد و تولیدات پیشرفته که با رنگ نارنجی مشخص شده است در چهار حوزه شامل «مواد و تولیدات نانومقیاس»، «پوشش‌دهی»، «مواد هوشمند»، «مواد کامپوزیتی پیشرفته»، در دسته انرژی و محیط‌زیست که با رنگ سبز مشخص شده است، در حوزه «سوخت‌های زیستی» و در دسته فناوری‌های دفاعی، فضایی، رباتیک و حمل‌ونقل که با رنگ آبی مشخص شده در حوزه «موتورهای هوایی پیشرفته» در میان پنج کشور اول دنیا قرار گرفته است. در نمودار پایین ترتیب قرارگیری کشورها و سهم هر یک از درصد مقالات پر استناد آن حوزه به تفکیک مشخص شده است.

منبع: aspi.org.au

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها