ورزش کردن با معده خالی دارای فوایدی است که می‌تواند با فواید تمرینات ورزشی زمانی که قبل از ورزش بدنتان را تغذیه می‌کنید متفاوت باشد. نتایج مطالعه‌ای که در مجله بالینی غدد درون‌ریز و متابولیسم منتشر شده نشان داد که ورزش قبل از خوردن غذا کالری بیشتری می‌سوزاند و به افراد کمک می‌کند بیشتر از تمرینات خود بهره ببرند. حذف وعده غذایی قبل از ورزش همچنین منجر به افزایش سطح پروتئین می‌شود که خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
کد خبر: ۱۳۹۹۵۰۴
نویسنده یاسمین مشرف - گروه دانش و سلامت

ماهیچه‌های شما در حین ورزش کالری می‌سوزانند؛ قند یا چربی. این کالری می‌تواند از آخرین وعده غذایی شما دریافت شود یا از آنچه قبلا در بدن‌تان ذخیره کرده‌اید. در مطالعه انجام شده، افرادی که با معده خالی ورزش کردند، از منابعی که قبلا در بدنشان ذخیره شده بود، استفاده کردند. نتیجه این بود که آنها دو برابر بیشتر از کسانی که قبل از ورزش غذا ‌خورده بودند، چربی سوزاندند و این درحالی بود که غذا‌نخوردن قبل از ورزش هیچ تأثیری بر عملکرد ورزشی افراد نداشت.

اما من الان گرسنه‌ام!

یافتن وقت کافی و مناسب برای ورزش کرد به خودی خود کار سختی است، به ویژه اگر بخواهید برنامه ورزش را حول وعده‌های غذایی بچینید. افزون بر این، شما برای سوخت تمرینات خود به غذا نیاز دارید. حتی یک میان‌وعده کوچک می‌تواند رکورد شما را تغییر بدهد، قند خونتان را بالا ببرد و به شما کمک کند زمان طولانی‌تری ورزش کنید و تمرینات سنگین‌تری انجام بدهید.

الین گونیا، مربی ورزش و استاد بخش علوم ورزشی دانشگاه کارول دراین باره می‌گوید: «اگر هدف شما کاهش وزن، افزایش استقامت یا تقویت توده عضلانی است، مهم است که میان‌وعده مناسب و بازه زمانی خوبی برای خوردن پیدا کنید. گونیا می‌افزاید: «انتخاب هوشمندانه میان‌وعده و آنچه می‌خورید و زمان مصرف آن می‌تواند به اهداف تمرینی شخصی شما کمک کند یا برعکس به آن آسیب برساند. سعی کنید از غذاهای فرآوری شده یا شیرین که سطح قند خون را درست قبل از ورزش افزایش می‌دهند، اجتناب کنید.» از غذاهای کاملی که حاوی ترکیبی از پروتئین بدون چربی یا پروتئین گیاهی و کربوهیدرات‌های پیچیده هستند و قند کمی دارند استفاده کنید چون بدنتان این گروه از مواد غذایی را به خوبی تحمل می‌کند.

غذا خوردن بعد از ورزش را به تاخیر نیندازید

برای کمک به تجدید نیروی بدن و دریافت مواد مغذی مورد نیاز گونیا می‌گوید بهتر است ظرف ۴۵ دقیقه بعد از تمرین ورزشی، غذا یا میان‌وعده خود را مصرف کنید. اما در نهایت، همه اینها انتخاب شخصی است. ممکن است شرایط زمانی یا سایر برنامه‌های روزمره شما به گونه‌ای باشد که نتوانید این توالی زمانی را رعایت کنید. هرچند نتایج این مطالعه به فواید زیاد ورزش با معده خالی برای سلامت اشاره می‌کند، اما گونیا معتقد است مهم‌ترین چیز این است که صرفا فعال باشید. گونیا می‌گوید: «من می‌خواهم روی فعالیت داشتن تاکید کنم. اگر نمی‌توانید به طور معمول ورزش کنید، داشتن مقداری فعالیت بدنی بهتر از بی‌تحرکی است.» به گفته او فعالیت بدنی به هر میزان که باشد مقداری کالری می‌سوزاند و منجر به سبک زندگی سالم‌تری می‌شود.

روزنامه جام جم 

برچسب ها: ورزش غذا سلامتی
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها