بازخوانی جنجالی‌ترین سرقت‌های بانک

سرقت‌های‌بزرگ دزدان‌حرفه‌ای

گزارش اختصاصی «جام‌جم»

ناگفته‌های بزرگ‌ترین سرقت قرن

دو پسرخاله که طراح اصلی سرقت از صندوق امانات بانک‌ملی شعبه دانشگاه تهران بودند بعد از گذشت ۷.۵ماه از سرقت، تحویل پلیس ایران شدند. متهمان در این مدت تحت نظر پلیس ترکیه بودند.
کد خبر: ۱۳۹۵۱۷۰

راز این سرقت بزرگ ساعت ۸ صبح دوشنبه شانزدهم خرداد امسال وقتی فاش شد که مسئول بانک ملی شعبه ‌‌دانشگاه تهران و همکارانش به محل کارشان آمده و متوجه سرقت از بخش صندوق امانات شدند. با دستور علیرضا بهشتی، بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه۳۴ تهران تحقیقات ماموران آغاز و معلوم شد محتویات ۱۶۸صندوق امانات شامل طلا، سکه و دلار سرقت شده است.

دوربین‌ها و دزدگیر بانک از کار افتاده بود. رد سارقانی سابقه‌دار در این پرونده به‌دست‌آمد که در کمتر از یک هفته ۱۴نفر در این رابطه بازداشت شدند اما دو پسرخاله که طراحان اصلی بودند به ترکیه گریختند. سرانجام با گذشت ۷.۵ماه از فرار دو پسرخاله، با پیگیری دادستانی تهران، دو روز پیش پلیس ترکیه متهمان را تحویل پلیس ایران داد و تحقیقات از این دو پسرخاله در پلیس آگاهی تهران ادامه دارد. یکی از متهمان در جریان بازجویی‌های پلیسی گفت: «تیر سال گذشته همراه برادرم و دوست‌مان با حفر تونل از خانه متروکه‌ای در قائمشهر وارد یکی از شعبات بانک در این شهر شده و ۶۰۰میلیون تومان سرقت کردیم اما خیلی زود بازداشت شدیم و هرکدام ۹ سال حبس گرفتیم و با وثیقه از زندان بیرون آمدیم.

بعد از آن تصمیم به سرقت از صندوق امانات گرفته و ابتدا وارد بخش صندوق امانات بانک تجارت شدیم اما قفل‌ها باز نشد و ناکام ماندیم. بعد با جست‌وجو در اینترنت، نحوه بازکردن در صندوق امانات را یاد گرفته و این بار به مخزن صندوق امانات بانک‌ملی دستبرد زدیم. روز سرقت چهار نفر نقاب زده و از طریق ساختمان کناری بانک به رمپ خودرویی شعبه رفته، بعد وارد طبقه منفی یک شده و مرحله‌به‌مرحله، درهای آهنی را با هوابرش، باز کردیم. ۱۲ساعت داخل بخش صندوق امانات بودیم. قفل صندوق‌ها چسبی بود و به‌راحتی با یک ضربه چکش باز می‌شد.»

وی ادامه داد: «بعد از سرقت، حدود ۳۰۰۰دلار سرقتی برداشتیم. می‌خواستیم یک سفر ۱۰روزه به ترکیه برویم و بعد بازگردیم و اموال را تقسیم کنیم. دو ساعت قبل از افشای سرقت به ترکیه رفتیم و در آنجا بازداشت شدیم. مدتی در اختیار پلیس ترکیه بودیم تا این‌که ما را به ایران بازگرداندند.»

روزنامه جام جم 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها