سرانجام ویزای تیم‌ملی کشتی آزاد آمد

لحظه‌شماری برای درخشش در آمریکا

سخت‌گیری آمریکایی‌ها در خصوص صدور ویزای ورزشکاران ایرانی دیگر از حالت عادی خارج شده و به یک معضل اساسی برای ورزش کشور تبدیل شده است. معضلی که این روز‌ها بیش از همه، گریبان ورزش اول مملکت یعنی کشتی را گرفته است.
کد خبر: ۱۳۸۹۹۱۹

این بار کشمکش‌ها بر سر رقابت‌های جام‌جهانی کشتی آزاد ۲۰۲۲ است؛ رقابت‌هایی معتبر که غیبت غیرموجه در آن به منزله حذف از مسابقات قاره‌ای و به تبع آن، دریافت نکردن مجوز شرکت در پیکار‌های قهرمانی جهان ۲۰۲۳. میزبانی جام‌جهانی کشتی آزاد امسال به آمریکا داده شده و قرار است با حضور ۶تیم برتر دنیا در ایالت آیووا، در روز‌های ۱۹و۲۰ آذر برگزار شود. در حالی که فدراسیون کشتی از مدت‌ها قبل نسبت به اخذ روادید این کشور اقدام کرده بود، اما در نهایت ویزای آزادکاران ایرانی در دقیقه نود و ۴روز مانده به شروع مسابقات صادر شد. اتفاق ناراحت‌کننده اینجا بود که سفارت آمریکا در دوبی، درست مثل دفعه قبل، اشکال‌تراشی کرد و به کل اعضای تیم ویزا نداد. بر این اساس، چون هیچ راهی پیش روی فدراسیون کشتی برای حل این مشکل وجود نداشت به ناچار تیم سه‌شنبه شب با ترکیبی ناقص عازم آیووا شد.

علی‌اکبر فضلی، علیرضا کریمی و امیرعلی آذرپیرا نمایندگان اوزان ۷۰، ۸۶ و ۹۷ کیلوگرم؛ سه کشتی‌گیری بودند که همراه چهار نفر از اعضای کادر فنی ویزای‌شان صادر نشد. در نهایت با پیگیری‌های زیاد بعدازظهر دیروز خبر رسید که روادید هفت نفر جا مانده هم صادر شده و آن‌ها نیز بامداد امروز راهی آمریکا شدند.

آمریکا پیش از این نیز برای رقابت‌های دوستانه کشتی آزاد تگزاس (بهمن سال گذشته)، ویزای پنج نفر از ایرانی‌ها را صادر نکرد. یکی از این نفرات علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی بود. فردی که اظهارات آمریکا‌ستیزانه‌اش در آن مقطع دلیلی شد تا تیم به حاشیه برود و هجمه زیادی علیه ورزش ایران در رسانه‌های بین‌المللی ایجاد شود. دبیر، اما با وجود همه این جریانات مانع اعزام تیم‌ملی آزاد به آمریکا شد و گفت: در صورتی که ویزای همه اعضای تیم را بدهند، به تگزاس می‌رویم. البته این، همه حواشی سفر تگزاس نبود. رئیس فدراسیون کشتی برای این سفر اسامی زیادی را به سفارت آمریکا در دوبی داده بود که به عنوان توریست شناخته شدند.

با همه اوصاف، این بار برای این که حساسیت‌های دفعه قبل به وجود نیاید علیرضا دبیر خودش از شرکت در جام‌جهانی آیووا صرف‌نظر کرد و توریست‌ها را هم کنار گذشت تا مسیر برای صدور ویزا هموار‌تر شود.
تیم‌ملی کشتی آزاد ایران به عنوان دومین تیم برتر دنیا در مرحله مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ آیووا با ژاپن و تیم منتخب جهان هم گروه است. در گروه دیگر تیم‌های آمریکا، گرجستان و مغولستان قرار دارند.

رویارویی کشتی‌گیران ایرانی و آمریکایی همیشه از جذابیت‌های زیادی برای علاقه‌مندان به این رشته در سراسر جهان برخوردار بوده است. تقابل دو تیم در این دوره از جام‌جهانی منوط به صعود هر دو تیم است که البته تیم آمریکا به عنوان میزبان قطعا به دنبال حضور در فینال خواهد بود. تیم‌ملی کشتی آزاد ایران گر‌چه با ترکیبی از نفرات جوان و باتجربه در جام‌جهانی حاضر است، اما از شانس‌های قهرمانی هم به حساب می‌آید. البته اگر خستگی پرواز طولانی به آمریکا مانع رسیدن به هدف‌شان نشود.

جردن باروز، نیک گویازدوسکی و کایل اشنایدر از چهره‌های مشهور کشتی آزاد آمریکا هستند که بدون شک در کنار ستاره هایی، چون علیرضا کریمی، کامران قاسمپور، رحمان عموزاد، امیرمحمد یزدانی و محمد نخودی می‌توانند مبارزات زیبایی را رقم بزنند.

صادر نشدن ویزای آمریکا در حالی پروسه‌ای خسته‌کننده و پر از استرس را برای نمایندگان ورزش ایران به وجود آورده که وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولی اصلی این حوزه تا‌کنون هیچ واکنشی به این قضایا نداشته است. این در حالی است که در یک سال اخیر جدا از کشتی، رشته‌های دیگر هم بابت حضور در رویداد مهمی که این کشور میزبان آن بوده، محروم شده‌اند؛ محرومیتی که تبعات جبران‌ناپذیری را برای آن‌ها به همراه داشته است.

روزنامه جام جم 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها