وزیر خارجه ترکیه:

برای کاهش قیمت نفت، تحریم ایران را بردارید

وزیر خارجه ترکیه با انتقاد از آمریکا به دلیل اعتراض به تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت، گفت: تحریم‌هایی بر صادرات نفت ایران اعمال شده که رفع آنها برای کاهش قیمت‌ها ضروری است.
کد خبر: ۱۳۸۴۰۲۸

به گزارش جام جم آنلاین، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه امروز (جمعه) خواستار لغو تحریم‌های ایران به منظور کاهش بهای جهانی نفت خام شد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، چاووش‌اوغلو طی سخنرانی در همایشی در استان «نوشهر» خطاب به آمریکا و اروپا گفت که اگر می‌خواهید قیمت نفت را کاهش دهید، تحریم‌های ایران را لغو کنید.

وی در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره هشدار آمریکا به بازنگری در روابط با عربستان سعودی به‌دلیل تصمیم سازمان «اوپک پلاس» برای کاهش تولید نفت، از واشنگتن به‌دلیل تهدید و ارعاب ریاض به بهانه کاهش تولید نفت انتقاد کرد.

وزیر خارجه ترکیه در این‌باره توضیح داد: «تمام دنیا به نفت و گاز طبیعی ونزوئلا نیاز دارد. همچنین تحریم‌هایی بر نفت ایران اعمال شده است. اگر می‌خواهید قیمت‌ها کاهش پیدا کند، تحریم‌ها را بردارید».

طبق این گزارش، چاووش‌اوغلو در بخش دیگری از صحبت‌هایش سازمان امنیت و همکاری اروپا را عامل اصلی بن‌بست در مناقشه ارمنستان و جمهوری آذربایجان توصیف کرده و گفت: «تصمیماتی که در این سازمان گرفته شده، در تناقض با قوانین کاربردی آن است».

وی با بیان اینکه اروپا می‌تواند از گذرگاه حیاتی انرژی شرق به غرب سود ببرد، اظهار داشت: «اتحادیه اروپا نشست چهارجانبه‌ای را در پراگ برگزار کرد اما برخلاف توافقات قبلی تصمیم گرفتند».

وزیر خارجه ترکیه در موضوع مناقشه قبرس نیز گفت: «دولت یونانی قبرس، هیچ چیزی را با قبرسی‌های ترک شریک نمی‌شود، از جمله آب و برق. ترکیه اما به اقداماتش برای کسب مشروعیت جهانی برای قبرس شمالی ادامه می‌دهد».

بحران انرژی در اروپا و آمریکا و افزایش بهای نفت و گاز در این کشورها در پی اعمال تحریم‌های گسترده علیه روسیه به بهانه اجرای عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس و آغاز جنگ با اوکراین، رخ داد. مسکو نیز برای تلافی تحریم‌های یکجانبه غرب، ضمن قطع صادرات گاز به تعدادی از کشورهای اروپایی، خواستار پرداخت هزینه واردات انرژی از روسیه به واحد پول «روبل» شد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین نیز پیشتر با بیان اینکه اوپک پلاس سازمانی مسئول است که خواهان ثبات در بازارهای انرژی است، گفت تصمیم اعضای آن برای کاهش تولید نفت نیز با هدف تثبیت بازار جهانی بود.

اقدام اوپک پلاس در کاهش تولید نفت در بحبوحه بحران انرژی غرب، باعث شد «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا دستور عرضه ۱۵ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت این کشور به بازارهای جهانی را صادر کند.

منبع: فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها