خسارت ۵ میلیاردی که ناآرامی‌ها به موسیقی زد

آشوبی که ساز‌ها را خاموش کرد

ناآرامی‌های اخیر در کشور بسیاری از رویداد‌های فرهنگی و هنری همچون کنسرت‌های موسیقی را دستخوش تغییراتی کرده‌است و بعضی از آن‌ها لغو یا به زمانی مناسب‌تر موکول شد. برآورد می‌شود تاکنون حدود پنج میلیارد تومان به کنسرت‌های موسیقی خسارت وارد شده‌است. این در حالی است که تعطیلی سالن‌های نمایش و رکود در سینما باعث تحمیل زیان‌های سنگینی به هنرمندان رشته‌های دیگر هم شده است.
کد خبر: ۱۳۸۲۴۶۸
با توجه به برنامه‌ریزی‌های پیش از پایان ماه‌های سوگواری محرم و صفر، انتشار تک‌آهنگ در فضای مجازی و آلبوم‌های موسیقی توسط خوانندگان پرطرفدار، انتظار می‌رفت پس از وقفه‌ای دو ماهه در برگزاری کنسرت‌ها و رویداد‌های موسیقایی در گونه‌های سنتی، کلاسیک، تلفیقی، نواحی و پاپ شاهد برگزاری کنسرت‌های متعددی در تهران، سایر شهر‌ها و استان‌های کشور و حضور قابل‌توجهی از خوانندگان و هنرمندان در سالن‌های مراکز فرهنگی و هنری و رونق اقتصاد موسیقی باشیم، اما با توجه به ناآرامی‌های اخیر در کشور، بسیاری از رویداد‌های فرهنگی و هنری همچون کنسرت‌های موسیقی در تهران و دیگر شهر‌های کشور دستخوش تغییراتی شد.

بعضی از کنسرت‌های موسیقی با تصمیم تهیه‌کنندگان یا خواننده‌ها لغو یا به زمانی مناسب‌تر موکول شد. این روند با مراجعه به سایت‌ها و سامانه‌های فروش بلیت‌های کنسرت قابل مشاهده است که این سامانه‌ها سال گذشته و حتی پیش از ماه‌های سوگواری محرم و صفر کنسرت‌های متعددی را معرفی می‌کردند؛ نیمه دوم شهریور امسال و در زمان آغاز فروش بلیت کنسرت‌های موسیقی، سامانه‌ها و سایت‌ها کنسرت‌هایی را معرفی و اطلاع‌رسانی کرده‌بودند، اما اکنون با مراجعه به آن‌ها مشاهده می‌شود که پوستر‌های بعضی از آن کنسرت‌ها حذف شده‌است. همچنین اعلام شده بعضی از کنسرت‌ها لغو یا به زمان دیگری موکول شدند.
رویداد موسیقایی «همراه با خاطره‌ها» برگزیده آثار مجید انتظامی یکی از این کنسرت‌ها بود، این رویداد قرار بود با همراهی ارکستر ملی ایران به رهبری انتظامی پس از یک دهه دوری این آهنگساز و رهبر ارکستر از صحنه و گروه کُر بنیاد رودکی به رهبری رازمیک اوحانیان، دهه اول مهر و به مناسبت هفته دفاع‌مقدس از چهارشنبه تا یکشنبه (ششم تا دهم مهرماه) ساعت ۲۱ در تالار وحدت اجرا شود. ششم مهرماه براساس اعلام سایت فروش بلیت، این رویداد لغو و به تاریخ‌های ۱۴ تا ۱۸ مهرماه ساعت ۱۹و۳۰دقیقه موکول شد. قیمت بلیت این رویداد بین ۸۰ تا ۱۸۰ هزار تومان اعلام شده‌بود که به نظر می‌رسد خسارت ۹۳ میلیون تومانی دیده‌است.
روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی طی اطلاعیه‌ای درباره لغو رویداد موسیقایی «همراه با خاطره‌ها» اعلام کرد: «به منظور ایجاد فضایی مناسب‌تر و تسهیل آرامش مخاطبان همچنین آمادگی حداکثری ارکستر، زمان برگزاری رویداد تغییر کرد.» همچنین این نهاد دهم مهرماه برای دومین بار در اطلاعیه‌ای از تغییر زمان اجرای رویداد موسیقایی همراه با خاطره‌ها خبر داد. این تصمیم با توجه به برگزار نشدن سایر برنامه‌های کنسرت و موسیقی در سالن‌های موسیقی تهران اتخاذ شده‌است. کنسرت «دَمساز» دونوازی ساز‌های تار ایمان جمشیدی و عود هومن شیرعلی نیز قرار بود جمعه (هشتم مهرماه) ساعت ۲۰ در تالار رودکی اجرا شود که این کنسرت به ۱۵ مهرماه موکول شد. قیمت بلیت کنسرت «دَمساز» ۱۶۰ و ۱۸۰ هزار تومان است که خسارت تقریبی ۳۴ میلیون تومانی را تجربه کرده‌است.

کنسرت گروه موسیقی «نوشه» (ویژه بانوان) به سرپرستی نیوشا بریمانی نیز قرار بود جمعه (۲۲ مهرماه) ساعت ۱۴ در تالار وحدت برگزار شود که این کنسرت لغو و پوستر‌های آن از سامانه فروش بلیت کنسرت حذف شده‌است، در ماه‌های گذشته قیمت بلیت این کنسرت، ۱۳۰ تا ۴۰۰ هزار تومان بوده‌است که ۱۸۵ میلیون تومان خسارت دیده‌است.

لغو کنسرت‌های پاپ

کنسرت‌های پاپ خوانندگان مطرح این گونه موسیقی که در ماه‌های گذشته بیشترین سهم را از برگزاری کنسرت‌های موسیقی به خود اختصاص داده‌بودند نیز به دلیل ناآرامی‌های اخیر، لغو شد.
علیرضا طلیسچی شهریورماه اعلام کرده‌بود قرار است هفتم مهرماه طی دو سئانس ۱۸و۳۰دقیقه و ۲۱و۳۰ دقیقه همزمان با روز تولدش ضمن برگزاری کنسرت در مرکز همایش‌های برج میلاد، از آخرین آلبوم رسمی خود با نام «قاف» رونمایی کند. تمامی بلیت‌های این کنسرت به فروش رفت، قیمت بلیت کنسرت این خواننده در ماه‌های گذشته حدود ۱۵۰ تا ۴۲۵ هزار تومان بوده‌است و مجموع مبلغ خسارت لغو کنسرت مهرماه این خواننده ۹۶۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

همچنین بهنام بانی دیگر خواننده پاپ نیز قرار بود دهم مهرماه همزمان با روز تولدش کنسرتی را در دو سئانس ۱۸و۳۰دقیقه و ۲۲ در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار کند. قیمت بلیت کنسرت‌های این خواننده پیش از این از ۱۲۰ تا ۴۲۰ هزار تومان و حتی بالاتر متغیر بوده‌است. این کنسرت نیز در صورت برگزاری یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان آورده داشته‌است.

کنسرت ناصر زینلی ششم مهر در سئانس‌های ۱۸و۳۰دقیقه و ۲۱و۳۰دقیقه در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران با قیمت بلیت حدودا ۱۳۵ تا ۴۳۰ هزار تومان لغو شد که خسارت آن ۸۰۰ میلیون تومان برآورد می‌شود. همچنین کنسرت مسیح و آرش ششم مهرماه در سئانس‌های ۱۹ و ۲۲ در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران با قیمت بلیت حدودا ۱۳۵ تا ۴۹۰ هزار تومان لغو شد که این رویداد هم یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان خسارت دیده‌است.

پیش از این اعلام شده قرار است کنسرت محسن یگانه ۲۸ مهر در سئانس‌های ۱۹ و ۲۲ در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شود، اما تاکنون درباره برگزاری یا لغو این کنسرت اطلاع‌رسانی نشده‌است.
براساس اعلام سایت‌ها و سامانه‌های فروش بلیت کنسرت‌های موسیقی، آرمین زارعی، معین زد، گروه سون، دانوش، سهیل مهرزادگان و رضا مریدی نیز قرار است امسال کنسرت‌هایی را برگزار کنند، اما زمان دقیق آن‌ها اطلاع‌رسانی نشده‌است.

براساس ظرفیت هر یک از سالن‌های برگزاری کنسرت در این گزارش برآورد می‌شود که تاکنون به دلیل ناآرامی‌های اخیر در کشور چهار میلیارد و ۶۳۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به کنسرت‌های موسیقی خسارت وارد شده‌است. لازم به توضیح است با توجه به این‌که با لغو کنسرت‌های موسیقی پاپ، امکان دسترسی به قیمت واقعی بلیت‌های آن‌ها در سایت‌ها و سامانه‌های فروش بلیت کنسرت وجود نداشت، در این گزارش قیمت آن‌ها براساس نرخ‌های ماه‌های گذشته محاسبه شده‌است، هر چند به نظر می‌رسد براساس تورم موجود خسارت‌های مالی وارد شده به کنسرت‌ها به احتمال زیاد بیش از مبلغ اشاره شده، خواهدبود.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها