قیمت آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه تهران را می‌توانید در این گزارش مشاهده کنید.
کد خبر: ۱۳۷۵۶۸۸

قیمت مسکن در فراز های شدید و فرودهای ضعیف در اوج به سر می برد. در هر منطقه از تهران قیمت مسکن نمودار رشد متفاوتی دارد اما در هر صورت رشد قیمت مسکن در تمام مناطق سرسام آور بوده است. اما قیمت مسکن باز هم بالاتر می رود؟ امروز نرخ و قیمت مسکن به چه صورت است؟
 
به گزارش جام جم آنلاین، براساس مشاهدات میدانی در مناطق مختلف تهران با توجه به امکانات اطراف منزل و موقعیت آن قیمت‌های مختلفی را می‌بینیم. در این گزارش از مناطق ۲۲ گانه تهران یک مورد قیمت مسکن را با عمر بنای بین یک تا ۴۳ سال و متراژ بین ۴۰ تا ۲۶۰ متر گردآوری کردیم.

توجه کنید که قیمت‌ها بر حسب مترمربع به تومان بوده و تقریبی است، چراکه قیمت مسکن در تهران با توجه به نوع ساختمان، امکانات، خیابان و یا نظر مالک تغییر می‌کند.(باشگاه خبرنگاران جوان)
 
قیمت مسکن در تهران | قیمت مسکن در تهران تغییر کرد؟

آینده قیمت مسکن در صورت احیای برجام

طبق آمار رسمی اعلام شده قیمت مسکن در دو ماه اخیر ۱۵٫۴ درصد رشد کرد. با توجه به درنظر گرفتن فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت مسکن، احتمال ادامه گرانی در بازار مسکن وجود دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، پیش‌بینی بازار مسکن در ماه‌های آتی و رفتار سیستماتیک بازار مسکن از سال ۱۳۸۰ تا به امروز، بیانگر پنج دوره رونق و رکود بوده است و این بازار برای اولین بار دو رشد بسیار بالا و پیاپی را در اواخر دهه نود تجربه کرده است. این رشد بالا می‌تواند رمینه‌های ورود به یک سیکل رکودی بلند را در صورت ناامیدی از برجام فراهم کند.

عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت مسکن

با نگاهی گذرا به الگوی مسکن در بیست سال گذشته می‌توان به این مهم دست یافت که عواملی مانند تورم، قیمت زمین، تورم انتظاری، قیمت دلار، قیمت مصالح ساختمانی، سیاست انبساط پولی و افزایش درآمدهای نفتی در به وجود آمدن شرایط فعلی بازار مسکن تاثیرگذار بوده‌اند.

اما باید به این نکته اشاره کرد که در دهه ۸۰ سیاست‌های انبساط پولی از یک طرف و افزایش درآمدهای نفتی از طرف دیگر باعث افزایش نقدینگی شدند که این عوامل در رونق بازار مسکن بسیار موثر بود، ولی در دهه نود به دلیل وجود تورم‌های افسار گریخته، مداوم و غیرقابل کنترل و همچنین نوسان شدید نرخ ارز( به گونه‌ای نرخ دلار چندین بار افزایش معنادار داشت) قیمت مسکن به طرز عجیبی گران‌تر شد، تا جایی که بنا به گفته کارشناسان این گرانی غیرقابل پیش‌بینی بود و رهایی از این شرایط نیاز به گذشت زمان به نسبت طولانی و اجرای سیاست‌های اقتصادی و مالی مناسب در بازارهای موازی دارد.

باید توجه داشت که اگر در شرایط فعلی رفتار بازار مسکن به مانند دو دهه قبل باشد و نرخ ارز هم به ثبات نسبی برسد، دیگر گرانی مصالح ساختمانی و یا تولید مسکن نمی‌تواند انگیزه‌ای برای گرانی قیمت مسکن باشد، بلکه بالعکس در چنین شرایطی سازندگان حاشیه سود خود را پایین می‌آورند و قیمت مسکن در چنین تلاطمی قرار نخواهد گرفت. اما این در حالی است که در شرایط موجود یعنی افزایش انتظارات قیمتی و شروع پیک جدید تورم، افزایش قیمت مسکن دور از انتظار نیست و تنها نکته امیدوارکننده این است که قیمت مسکن به اندازه تورم رشد نمی‌کند.

قیمت مسکن

سابقه کاهش قیمت مسکن نداریم

اما در صورت احیای برجام، احتمال کاهش قیمت در بازار ارز و طلا وجود دارد. آیا بازار مسکن هم با کاهش قیمت مواجه می‌شود؟ یک کارشناس مسکن در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: قیمت مسکن در کشور ما به علت نگاه سرمایه ای، از عوامل متعددی تاثیر می‌گیرد که در این میان مسائل بین‌اللملی و سیاسی یکی از آن عوامل به حساب می‌آید.

محسن فلکی با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: زمانی که ریسک تجارت خارجی برای تجار بالا می‌رود و سرمایه‌گذاران به بازار داخلی روی می‌آورند، به یقین سرمایه‌گذاری در مسکن و ملک یکی از بازارهای پرطرفدار و با سوددهی بالا است، چراکه با ورود نقدینگی به سرعت رشد می کند و از حالت طبیعی عرضه و تقاضا خارج می‌شود.

این کارشناس ملکی در پایان خاطر نشان کرد: یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت مسکن وجود بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های اشتباه متولیان مسکن در کشور است که با نگاه اشتباه به این بازار و نداشتن جامعه آماری صحیح، موجب دو چندان شدن آثار تحریم‌ها می‌شوند. در مورد کاهش قیمت مسکن باید دید دولت چه برنامه‌ای نه در شعار بلکه در عمل برای مسکن دارد.

این کارشناس در ادامه تاکید کرد اگرچه احیای برجام می‌تواند باعث کاهش قیمت دلار و طلا شود، اما تاثیری بر قیمت مسکن ندارد و ما تاکنون سابقه ارزان شدن مسکن در کشور را نداشته‌ایم.

جهش سوم رشد قیمت مسکن درتهران

براساس داده های بانک مرکزی رشد متوسط قیمت مسکن تهران برای سومین ماه متوالی در سال جاری مثبت بوده و به 5.8 درصد رسید. این افزایش قیمت در ابتدای تابستان 1401 در نهایت موجب شد تا تورم نقطه ای مسکن تهران به قله ده ماهه برسد. این در حالی است که معاملات مسکن در این ماه افت قابل توجهی را در مقایسه با ماه قبل داشته است.

به گزارش اکو ایران دومین مرکز داده از وضعیت تغییرات مسکن در تهران شیب صعودی دیگری را از قیمت آپارتمان های مسکونی تهران ترسیم کرد. در گزارشی این بار بانک مرکزی به رسم هر ماهه خود اعلام کرد متوسط قیمت آپارتمان های مسکونی معامله شده در ابتدای تابستان امسال نسبت به ماه قبل رشدی 5.8 درصدی داشته و برای سومین ماه متوالی صعودی شده است.

متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در تهران طبق داده های بانک مرکزی برابر با 41 میلیون و 705 هزار تومان به دست امده که در مقایسه با ماه قبل 5.8 درصد افزایش داشته است.

شروع دوباره روند صعودی قیمت ها در بازار مسکن موجب شده تا تورم نقطه ای این شاخص در تهران هم به 38 درصد رسیده و در قله 10 ماهه قرار بگیرد. در مقابل اما شما معاملات در این ماه سیری نزولی را در پیش گرفته است.

براساس داده های بانک مرکزی در چهارمین ماه امسال تعداد معاملات مسکن در تهران برابر با 10 هزار و 294 فقره ثبت شده که در مقایسه با ماه قبل 25.8 درصد کمتر شده است.

البته این کاهش نسبت به ماه قبل در حالی بوده که باز هم آمار معاملات تابستانی تهران بیش از دوبرابر ثبت شده در موقعیت مشابه خود در سال گذشته است. براساس داده های این نهاد، رشد نقططه ای معاملات مسکن درتهران برابر با 103 درصد به ثبت رسیده است.

مقایسه این آمارها در بانک مرکزی و مرکز آمار نشان از روند مشابهی داشته که هردو حکایت از یک اتفاق مهم دارد. افت معاملات در این ماه وشیب صعودی قیمت مسکن در ابتدای تابستان.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها