یک تحلیلگر حوزه روابط بین‌الملل در گفتگو با «جام‌جم»:

بایدن در پی دوشیدن بیشتر گاو‌های شیرده منطقه است

سید رضا صدرالحسینی، تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفتگو با جام‌جم با اشاره به سفر رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان خاطرنشان کرد: همان‌گونه که در بیانیه رسمی کاخ‌سفید آمده است آقای بایدن یک سفر سه‌روزه به منطقه غرب آسیا خواهد داشت و هم به اسرائیل و هم به عربستان‌سعودی خواهد رفت. البته در این رابطه در اجلاسی با سران تعدادی از کشور‌های منطقه دیدار و گفتگو دارد.
کد خبر: ۱۳۷۳۰۴۰

به گزارش جام جم آنلاین، وی با بیان این‌که تحلیل‌های متفاوتی نسبت به این سفر در رسانه‌های مختلف وجود دارد، تصریح کرد: در مقاله اخیر واشنگتن‌پست آمده‌است رئیس‌جمهور آمریکا با یک حرکت رو به جلو اعلام کرد در موضوع گفتگو‌های هسته‌ای، جمهوری‌اسلامی ایران بیش از طرفین دیگر به این توافق نیاز دارد و باید از خواسته‌های خود عقب‌نشینی کند.
 
این مسأله حکایت از آن دارد به احتمال قریب به یقین بخشی از گفتگو‌های منطقه‌ای در اولین سفر بایدن به این نقطه جغرافیایی، مربوط به جمهوری اسلامی ایران است و قطعا در ارتباط با این موضوع، اتخاذ تصمیمات ایالات‌متحده در خصوص مسائل منطقه‌ای و آینده آن تاثیراتی خواهدگذاشت. صدرالحسینی اضافه کرد: همچنین از قرائن این‌گونه برمی‌آید یکی دیگر از مسائل کلیدی و محوری در این سفر منطقه‌ای، موضوع عادی‌سازی روابط کشور‌های منطقه با کشور‌های صهیونیستی است؛ چراکه رژیم اشغالگر قدس علاقه شدید خود را اعلام کرده که در این سفر مقامات آمریکایی را همراهی کند تا بتواند تاثیراتی بهتر و مستقیم‌تر بر این گفتگو‌ها داشته‌باشند. وی موضوع امنیت منطقه را یکی دیگر از محور‌های گفتگو‌های مقامات آمریکایی با سران منطقه‌ای دانست و گفت: احتمالا آمریکایی‌ها مسؤولیت‌های بیشتری را به رژیم صهیونیستی می‌دهند و مسائل دفاعی منطقه به مفهوم یکپارچگی پدافند منطقه را آمریکایی‌ها و رژیم‌صهیونیستی برای دوشیدن بیشتر برخی کشور‌های حوزه غرب آسیا در دستور کار خود خواهند داشت.

وی با اشاره به موضع اروپایی‌ها در خصوص سفر منطقه‌ای جو بایدن، تصریح کرد: اظهارات اروپایی‌ها حاکی است آن‌ها ضمن ابراز علاقه‌مندی خود به این سفر، ابراز تمایل کرده‌اند در خصوص مسأله افزایش تولید انرژی از سوی عربستان و امارات، بایدن به‌صورت مستقیم به این کشور‌ها دستور لازم را بدهد تا شاید در این شرایط حاد انرژی در اروپا، آمریکایی‌ها بتوانند فشار‌های ظالمانه‌ای را که به مردم اروپا در این رابطه واردشده جبران کنند.

این تحلیلگر مسائل حوزه روابط بین‌الملل تاکید کرد: در خصوص تأمین این خواسته البته ابهامات زیادی وجود دارد و به نظر می‌رسد امکان افزایش تولید انرژی از سوی کشور‌های منطقه به میزان موردنیاز اروپا وجود ندارد و به‌احتمال قریب به یقین در آستانه شهریور که خرید زمستانی انرژی آغاز می‌شود، قیمت این محصول به شکلی که آمریکایی‌ها جنگ اوکراین و مسائل منطقه‌ای را مدیریت می‌کنند و البته نشان‌دهنده ناکامی این مدیریت هم هست، افزایش قابل‌توجهی پیدا خواهد کرد.

وی با بیان این‌که سفر‌هایی ازاین‌دست آثار مثبتی برای منطقه نخواهدداشت، گفت: رسانه‌های غربی و نیز منطقه‌ای منتسب به غرب تلاش می‌کنند این سفر را بسیار بزرگ و برجسته نشان دهند. البته به نظر می‌رسد چند روزی پس از پایان این سفر مشخص می‌شود که قطعا مردم منطقه نتوانسته‌اند از این سفر بهره ببرند؛ بلکه این آمریکا بوده که توانسته گاو‌های شیرده خود در منطقه را بیش از گذشته بدوشد.
 
منبع: روزنامه جام جم 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها