آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات وین را از سر بگیریم
وزیر امورخارجه در نشست خبری با نماینده عالی سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا:

آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات وین را از سر بگیریم

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای دیدار با مقامات سیاسی کشورمان به تهران سفر کرده است، صبح امروز (شنبه) با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در محل وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.
کد خبر: ۱۳۷۱۱۰۹

به گزارش جام جم آنلاین، «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به منظور دیدار و گفتگو با حسین امیرعبداللهیان و برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده، دقایقی قبل در محل وزارت امور خارجه حضور یافت و مورد استقبال امیرعبداللهیان قرار گرفت.

بورل و امیرعبداللهیان پس از آن برای گفتگو درباره آخرین وضعیت روند مذاکرات وین بر سر یک میز به گفتگو نشستند. این نخستین سفر بورل به تهران در دولت سیزدهم است. پیش از این انریکه مورا هماهنگ کننده گفتگو‌ها و معاون بورل به تهران سفر و با علی باقری و همچنین حسین امیرعبداللهیان دیدار کرده بود.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (جمعه) سوم تیر ماه از سفر امشب «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران به منظور دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

این نخستین سفر بورل به تهران در دولت سیزدهم است. انریکه مورا معاون بورل پیش از این به تهران سفر کرده بود.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه روز جمعه از این سفر خبر داد و افزود: در این سفر که در چارچوب رایزنی‌های جاری بین ایران و اتحادیه اروپا انجام می‌شود درباره مناسبات دوجانبه، برخی موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها بحث و تبادل نظر انجام خواهد شد.

انریکه مورا معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از این در توئیتی با انتشار تصویری، از شام کاری با حضور جوزپ بورل و رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در بروکسل خبر داده بود.
 
تعداد بازدید : 24

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز پنجشنبه دوم تیر ماه در نشست خبری با لاوروف ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین در آینده نزدیک از سر گرفته شود و افزود: برنامه‌ریزی‌هایی در دستورکار وزارت خارجه است و امیدواریم با واقع بینی طرف آمریکایی بتوانیم در آینده نزدیک به نقطه نهایی توافق برسیم. طرف‌های مقابل به صورت مشخص آمریکا و نماینده ارشد مذاکره کننده اتحادیه اروپا آقای بورل و آقای مورا به تلاش‌های خود برای بازگشت همه طرف‌ها به مذاکرات و ادامه مذاکرات ادامه می‌دهند. در ساعات گذشته آقای باقری مذاکره کننده ارشد ما در تماس مستمر با مورا بود و هم من با بورل. امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک ریل مذاکرات را که در مسیر درست خودش قرار دارد، مجددا این قطار را بر روی ریل در جریان و حرکت نگهداریم.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار جدی است و ما مسیر دیپلماسی را که مسیر درستی است، ادامه خواهیم داد و بار دیگر آمریکا را به واقع بینی برای رسیدن به مرحله نهایی مذاکرات دعوت می‌کنیم.

لازم به ذکر است امیرعبداللهیان و بورل چندی پیش ۲۸ خرداد ماه تلفنی گفتگو کردند. وزیر امور خارجه درباره گفت‌وگوی تلفنی‌اش با مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد: به آقای بورل گفتم توافق خوب و پایدار ضروری است، اما به شرطی که طرف مقابل از رفتار‌های دوگانه و متناقض خود دست بکشد.

وزیر امور خارجه ۱۳ خرداد ماه و قبل از صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس نیز در گفت‌وگوی تلفنی با مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داده بود که هرگونه اقدام سیاسی از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس، بی تردید با واکنش متناسب، موثر و فوری ایران مواجه خواهد شد. امیرعبداللهیان ضمن قدردانی از تلاش‌های جوزپ بورل، بار دیگر بر آمادگی و اراده ایران برای ادامه و به نتیجه رسیدن مذاکرات وین در مسیری واقع بینانه و مورد توافق تأکید کرد.
 
منبع: فارس
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها