وزیر امور خارجه گفت: به وزیر خارجه‌ای که در نشست مونیخ حامل پیام از آمریکا برای مذاکره مستقیم بود، گفتم که به «کامالا هریس» بگویید که اگر قرار باشد گروه شورشی در کاخ سفید حاکم شود، به ما بگویید.
کد خبر: ۱۳۶۸۴۵۲

‌به گزارش جام جم آنلاین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) در نشست هم اندیشی سالانه مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه همزمان با سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) تحت عنوان «سیاست خارجی متوازن در مکتب امام خمینی (ره) » شرکت کرد.

وی طی سخنانی سالگرد ارتحال تمام راحل را تسلیت گفت و در راستای دکترین سیاست خارجی دولت سیزدهم، به ذکر چند نکته در ارتباط با این دکترین و اندیشه‌های امام (ره) در سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: در اندیشه سیاسی امام از زمانی که مخالفت با کاپیتولاسیون مطرح شد بحث نفی سلطه ‌گری و سلطه پذیری بود و این در چهار دهه گذشته به خوبی مدیریت شد.

وزیر خارجه گفت: موضوع نه شرقی و نه غربی در کشور با تحلیل و نقدهایی روبرو شده است. منظور ما نه انزواطلبی و نه دوری از شرق و غرب است. بعد از اینکه رویکرد نگاه به آسیا با اولویت همسایگان را اتخاذ کردیم، نقدهایی مطرح شد که شما کشور را به سمت چین و روسیه می‌برید. بعد از جنگ اوکراین در سفری که به روسیه داشتم به صراحت مواضع ایران را برای لاوروف بیان کردیم که در سیاست خارجی مستقل و براساس منافع ملی خود عمل می‌کنیم و گفتیم در مسیر منافع ملی کشور با هیچ طرفی تعارف نداریم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: به هیچ وجه هیچ خدشه ای به نگاه اصولی که در اندیشه امام پایه ریزی شد، به وجود نیامد و سیاست نه شرقی نه غربی برقرار است. زیر سلطه غرب و شرق نخواهیم رفت، ولی براساس منافع خود با هر دو طرف ارتباط خواهیم داشت.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که امام (ره) در سیره عملی خود در توصیه‌ها به دستگاه سیاست خارجی داشتند، پایبندی به تعهدات بین المللی است. آمریکایی‌ها در مذاکراتی که بخش وین آن مکثی در آن ایجاد شده، گفتگوها از طریق پیام‌ها که موضوع اصلی آن تحریم‌های آمریکاست، مذاکرات ما از طریق مورا جریان دارد، کمتر هفته‌ای است که یک یا دو پیام بین ما و آمریکا برای رفع ابهامات رد و بدل نشود. وقتی من در مونیخ بودم مقامات ارشد آمریکا علاقه‌مند بودند گفتگوی مستقیمی با من داشته باشند که بتوان فضای پیش آمده در مذاکرات را رفع کنیم و به جلو ببریم.

وی گفت: ما باید در عمل شاهد تغییر رفتار آمریکا باشیم. به وزیر خارجه‌ای که حامل پیام بود گفتم که چرا شما مکرر می‌گویید تعهد نمی‌دهیم که دولت بعدی اجرا کند. گفتم به «کامالا هریس» بگویید که اگر قرار باشد گروه شورشی در کاخ سفید حاکم باشد، به ما بگویید.

وی گفت: دولت قبلی در ایران برجام را پذیرفت، ولی دولت جدید هیچ وقت نگفت ما برجام را نمی‌پذیریم و درباره توافق جدید صحبت کنیم. برخی منتقدان ما می‌گویند چرا می‌خواهید به برجام برگردید. پایبندی به تعهدات در دستور کار ما قرار دارد.

وی افزود: در حوزه مشی حضرت امام می‌گویم برای ما در حوزه سیاست خارجی انگیزه و فرصت قوی را ایجاد کرده و مسیر بزرگی را ایجاد کرده که ایران می‌تواند بر پایه استقلال منافع ملی خود را پیش ببرد. امروز بعد از چهار دهه همه اندیشمندان بر این مسئله تاکید دارند که آزادسازی قدس از موضوعات مهمی بود که در نگاه امام ادامه یافت. امام درباره روابط خوب با همسایگان جمله‌ای را در وصیتنامه دارند که وصیت من به وزرای خارجه آن است که مسئولیت شما بسیار زیاد است چه در تحول وزارت خارجه و سفارتخانه‌ها و سیاست خارجی، حفظ استقلال و روابط حسنه با دولت‌هایی که قصد اشغال را ندارند، در دستورکار باشد.

سید حسن خمینی تولیت آستان حضرت امام (ره) نیز طی سخنانی اظهار داشت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تمام هویت خود را در این کلمات دارد.

به گزارش فارس، در این نشست محمدحسن شیخ الاسلامی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه نیز طی سخنانی گفت: اکنون جمهوری اسلامی ایران با بهره گیری از تجربیات چهار دهه به سوی تمدن نوین اسلامی و ایرانی قوی و سازنده در جهان امروز گام برمی‌دارد. الگوی فکری و فلسفی حاکم بر سیاست خارجی حمایت از هویت نظام اسلامی و مبتنی بر اصول تغییرناپذیر استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است.

وی افزود: دولت سیزدهم سیاست خارجی خود را در قالب سیاست خارجی متوازن به پیش می‌برد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها