وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اجرای سیاست ارز ترجیحی بسیار غلط بود، گفت: قرار است از این به بعد پرداخت یارانه‌ها از کالا به افراد تغییر پیدا کرده و هدفمند شود.
کد خبر: ۱۳۶۵۶۳۰

به گزارش جام جم آنلاین، سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی امروز (سه‌شنبه 20 اردیبهشت) بعد از حضور در کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگوی تلویزیونی در تشریح جزئیات این نشست اظهار داشت: طرح مردمی‌ سازی یارانه و توزیع هوشمند و عادلانه در نشست امروز کمیسیون کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در کمیسیون کشاورزی دغدغه‌های نمایندگان در خصوص نهاده‌های دامی مطرح شد که همه آنها از سر دلسوزی بود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که مهم است مربوط به تأمین نهاده‌ های دامی است؛ در شرایط فعلی که بحث مردمی‌ سازی یارانه‌ ها وجود دارد نهاده‌های دامی با ارز 4200 تومانی وارد شد که البته سختی‌ها و دغدغه‌های زیادی را برای تأمین آن داشتیم.

ساداتی‌نژاد گفت: تغییر ارز 4200 تومانی به نیمایی در واردات نهاده‌ های دامی می‌تواند کیفیت نهاده‌‌های کشاورزی و مجموعه حوزه کشاورزی را بالا ببرد.

وی افزود: سیاست ارز ترجیحی سیاست بسیار بدی بود که بزرگترین تأثیر منفی آن در حوزه کشاورزی وجود داشت چرا که ما این یارانه را به حلقه اول دادیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای اولین‌بار در دنیا سیاست ارز ترجیحی به نحوی خاص در کشورمان اجرا شد که این یارانه را به واردکننده دادند که اصلاً مؤثر واقع نشد و بالاترین خسارات ارز ترجیحی هم در همین حوزه کشاورزی بود.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: سیاست ارز ترجیحی و اعطای آن به واردکننده موجب کاهش بهره‌وری و رقابت و فرار تأمین مالی از حوزه کشاورزی بود و عملاً با اجرای این سیاست با تغییر کاربری در حوزه کشاورزی مواجه شدیم.

وی افزود: یارانه‌ها قرار است از کالا به افراد داده شود و برهمین اساس هدفمند خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: مصرف‌کننده، تعیین‌کننده اصلی خرید محصول است و با اجرای هدفمندسازی یارانه و تغییر آن از کالا به افراد کیفیت و سلامت از این به بعد دارای مفهوم ارزش خواهد شد.

ساداتی‌نژاد گفت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته در ستاد اقتصادی دولت هدفمندسازی یارانه‌ها اصلاح شده و با آزادی وجه یارانه‌ها خرید مردم توسط آنها صورت خواهد گرفت.

وی در پایان گفت: وقتی ارز ترجیحی حذف شود و ارز نیمایی جایگزین آن شود قطعاً با افزایش قیمت مواجه خواهیم شد که با یارانه‌های اعطایی این موضوع جبران خواهد شد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها