رئیس کل دادگستری استان یزد:

جامعه، نیازمند تغییر فرهنگ حبس محور است

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: در حالیکه حرکت قوه قضاییه به سمت استفاده از مجازات های جایگزین حبس است این مهم باید به فرهنگ غالب و قابل پذیرش مردم در جامعه تبدیل شود.
کد خبر: ۱۳۶۴۵۱۲

به گزارش خبرنگار جام جم انلاین یزد ، غلامعلی دهشیری در آیین تکریم و معارفه مدیر کل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی یزد، اظهارداشت: زندان باید به محل نگهداری مجرمین خطرناک تبدیل شود و برای سایر جرائم خرد و کم اهمیت، استفاده از مجازات های جایگزین مد نظر قرار گیرد.

وی استفاده از مجازات حبس را داری تبعات بسیاری برای خانواده زندانی و سایر ارکان حاکمیت دانست و افزود: سلب آزادی یک فرد که بنا به ارتکاب یک جرم و بر اساس حکم قضایی صورت می گیرد، آسیب های جدی به خانواده بیگناه زندانی وارد می کند و هزینه های مادی و معنوی بسیار زیادی را برای حاکمیت دارد.

این مقام قضایی، هدف از مجازات را اصلاح مجرم و باز اجتماعی کردن مددجو ذکر کرد و گفت: تا زمانی که درجه جرم اجازه دهد و امکان این باشد که از مجازات های جایگزین حبس استفاده گردد نباید به سمت استفاده از مجازات زندان رفت.

وی تصریح کرد:‌ وقتی فردی به مجازات زندان دچار می شود یک مضطر واقعی است چراکه دیگر حتی نمی تواند امور مربوط به خویش را پیگیری کند و اگر در جرائم مالی، شاکی داشته باشد نمی تواند حتی به دنبال جلب رضایت شاکی برود.

رئیس کل دادگستری استان، تغییر فرهنگ حبس محور را ضرورت اجتماعی امروز جامعه اعلام کرد و گفت: مردم باید بپذیرند که تنها حبس در زندان مجازات محسوب نمی شود و امروزه حبس مجازاتی سوخته است، بلکه بسیاری از مجازات های جایگزین و حتی مراقبت های الکترونیکی نیز می تواند بازدارنده و موثر باشد و افراد را محدود کند بدون اینکه تبعات استفاده از مجازات زندان بر آن مترتب باشد.

وی تأکید کرد: قضات نیز باید در تعیین مجازات، دستورالعمل ساماندهی زندان و کاهش جمعیت کیفری زندان را بعنوان نقشه راه مد نظر قرار داده و اعمال نمایند.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به حدیثی و تشبیه زندان به قبر و گور  افزود:‌ زندان، قبر زنده ها است، چراکه وقتی افراد از دنیا می روند دیگر یارای انجام هیچ عملی را در دنیا ندارند و فرد زندانی نیز با سلب آزادی، تمام دسترسی های خود را پیگیری امور خویش از دست می دهد.

دهشیری با اشاره به حدود 700 عنوان مجرمانه دارای مجازات زندان در قوانین، تصریح کرد: بازنگری در قوانین و جرم انگاری های زیاد داری مجازات زندان، نیازمند بازنگری دقیق جامعه حقوقی، نخبگان حوزه حقوق و قضا، دانش پژوهان علوم اجتماعی و روانشناسی و جامعه شناسان مبرز است تا در طرح ها و لوایح جدید در مجلس شورای اسلامی، شرایط روز جامعه و سایر ابعاد استفاده از مجازات حبس مد نظر قانونگذار قرار گیرد.

شایان ذکر است در این مراسم از حسین سبزواری، مدیر کل سابق زندانهای استان یزد تقدیر و رضا مقبلی قرایی به عنوان مدیر کل زندانها و اقدامات تأمینی وتربیتی معرفی گردید.

 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها