محققان دانمارکی:

ویتامین K۲ باعث کاهش تشکیل کلسیم در دریچه قلب نمی شود

محققان مشاهده کردند تنگ شدن پیشرونده دریچه قلب آئورت در گروهی از مردان مسن را نمی‌توان با استفاده از مکمل‌های ویتامین K۲ کاهش داد.
کد خبر: ۱۳۶۴۲۰۵

به گزارش جام جم آنلاین، مطالعات قبلی نشان می‌دهد که مکمل‌های ویتامین K۲ می‌توانند پیشرفت تنگی آئورت، تنگی دریچه‌ای که جریان خون را از قلب به بقیه بدن کنترل می‌کند، کُند نماید. اما این کارآزمایی جدید نشان داد که مکمل‌های ویتامین K۲ و ویتامین D پس از شروع فرآیند، پیشرفت رسوبات کلسیم در دریچه‌ های آئورت مردان مسن را کاهش نمی‌دهند.

دکتر «اکسل دیدریکسن»، نویسنده اصلی این مطالعه از بیمارستان دانشگاه اودنسه در دانمارک، گفت: «از آنجایی که مطالعات قبلی روی حیوانات و مطالعات اپیدمیولوژیک نشان دهنده تأثیر مفیدی بود، ما امیدوار بودیم که آزمایش مثبتی داشته باشیم.»

بر اساس این مطالعه، تنگی آئورت شایع‌ترین بیماری دریچه قلب در کشورهای با درآمد بالا است که تخمین می‌زند حدود ۲ تا ۵ درصد افراد بالای ۶۵ سال را مبتلا می‌کند و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۵۰ بیش از دو برابر شود.

علائم ممکن است شامل درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم، مشکل در تنفس، سبکی سر، خستگی، ورم مچ پا یا پاها و مشکل در خواب باشد. در صورت تشخیص زودهنگام، هیچ درمانی وجود ندارد، به جز تلاش برای کنترل عوامل خطر مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، چاقی، دیابت و بیماری لثه. در مراحل بعدی با تعویض دریچه قلب درمان می‌شود. در صورت عدم درمان، تنگی آئورت می‌تواند پیشرفت کرده و منجر به نارسایی قلبی و مرگ شود.

در این مطالعه، ۳۶۵ مرد مبتلا به تنگی آئورت از چهار بیمارستان در دانمارک به طور تصادفی برای دریافت دارونما یا ۷۲۰ میکروگرم ویتامین K۲ و ۲۵ میکروگرم ویتامین D به مدت دو سال گروه بندی شدند. همه آنها ۶۵ تا ۷۴ ساله بودند و میزان کلسیفیکاسیون دریچه آئورت شأن ۳۰۰ AU یا بالاتر بود. اندازه دریچه مجدداً در پایان یک سال و در پایان مطالعه اندازه گیری شد. آنها همچنین میزان کلسیفیکاسیون را در شریان‌های کرونری شرکت‌کنندگان که خون را به قلب می‌رسانند اندازه‌گیری کردند.

محققان هیچ تفاوت قابل توجهی در پیشرفت کلسیفیکاسیون دریچه بین دو گروه پیدا نکردند و به این نتیجه رسیدند که مکمل‌ها در کُند کردن پیشرفت بیماری بی تأثیر هستند. محققان همچنین گفتند از آنجایی که این مطالعه فقط مردان را شامل می‌شد، این یافته‌ها در مورد زنان صدق نمی‌کند.

تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی سرشار از ویتامین K می‌تواند برای سلامت قلب مفید باشد. ویتامین K به دو شکل وجود دارد و عمدتاً در سبزیجات برگ‌دار مانند کلم پیچ و اسفناج یافت می‌شود. ویتامین K۲ شکل کمتر رایجی است و در غذاهای تخمیر شده مانند پنیر یافت می‌شود.

مطالعه‌ای که قبلاً منتشر شد نشان داد که داشتن یک رژیم غذایی غنی از ویتامین K با کاهش خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط با تجمع پلاک در شریان‌ها همراه است.

در حالی که مکمل‌های ویتامین K۲ هیچ امیدی برای درمان تنگی آئورت نشان ندادند، محققان امیدوارند راه دیگری برای کاهش سرعت پیشرفت بیماری بیابند. تعدادی از داروها و مسیرهای بالقوه وجود دارد که هنوز باید آزمایش شوند.

منبع: مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها