رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی مطرح کرد؛

پیگیری برای استرداد ۱۳۰۰ شیء تاریخی به کشور

۲۹ شی‌ء استرداد شده از فرانسه در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شد. قدمت این آثار از پنج‌هزار سال پیش تا دوره اسلامی است.
کد خبر: ۱۳۶۱۰۱۸

به گزارش جام جم آنلاین، جبرئیل نوکنده ـ‌ رییس موزه ملی ایران ـ درباره چگونگی شناسایی و برگرداندن این آثار تاریخی به ایران، توضیح داد: این آثار توسط نوادگان یکی از سفرای فرانسه که در زمان جنگ جهانی دوم در ایران سفیر بود و این اشیاء را با خود خارج کرده و به فرانسه برده بود، به ایران اهدا شده است. با تلاش‌های رایزن فرهنگی ایران در فرانسه این آثار تحویل گرفته شد.

او همچنین درباره خاستگاه این اشیاء تاریخی گفت: فعلا نمی‌توان محوطه‌هایی را که این آثار به دست آمده‌اند مشخص کرد، اما شبیه به آثار محوطه‌های شوش، سیلک و تخت جمشید هستند که با تحویل گرفتن آن‌ها، کارشناسان اصالت‌سنجی آثار را انجام خواهند داد.

از سفال پنج‌هزارساله عصر مفرغ تا پیکرک سفالی دوره اسلامی

مرتضی ادیب‌زاده ـ مدیرکل موزه‌ها ـ در مراسم نمایش این آثار استردادی از فرانسه، گفت: این ۲۹ شی‌ء شامل ظرف سفالی لوله‌دار متعلق به دوره آهن اول، پیکرک‌های سفالی دوره ایلام میانه، ظرفی از جنس قیر طبیعی دوره ایلام میانه، پیکرک سفالی دوره اسلامی، دوات سفالی لعابدار دوره سلجوقی و بشقاب سفالی دوره اشکانی است. قدیمی‌ترین ش‌ء یک قطعه سفال دوره عصر مفرغ است که حدود پنج هزار سال قدمت دارد.

او درباره پیگیری بازگشت اموال تاریخی ایران در خارج از کشور، توضیح داد: اداره‌کل موزه‌ها یک بخش تخصصی برای پیگیری پرونده‌های استردادی دارد که موضوع قاچاق اموال فرهنگی‌ ـ تاریخی را پی‌گیری می‌کند. همچنین با پلیس اینترپل و رایزن‌های فرهنگی سفارتخانه‌ها هماهنگی می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم پرونده‌هایی را که باز هستند به نتیجه برسانیم.

به گفته مدیرکل موزه‌ها، بخشی از این آثار استردادی پس از نمایش در موزه ملی ایران، در این موزه باقی می‌ماند و تعدادی دیگر به موزه رضا عباسی انتقال داده خواهد شد.

۴۰ هزار شی‌ء تاریخی به ایران بازگشته

سعید اوحدی ـ معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ـ در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اشیاء استردادی از کشور فرانسه بیان کرد: امروز شاهد اتفاق مهمی هستیم، استرداد ۲۹ قلم شیء تاریخی از دوره‌های مختلف که قدمت برخی از آن‌ها به پنج هزار سال قبل باز می‌گردد و منحصر به‌فرد است. این اشیاء به همت وزارت امور خارجه، دستگاه دیپلماسی کشور، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، معاونت میراث‌فرهنگی و اداره‌کل موزه‌ها، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در پاریس به کشور بازگردانده شد.

او یادآور شد: از دوره‌های گذشته حرکات خوبی برای استرداد اشیاء تاریخی آغاز شده است. ۱۹ پرونده مهم داشتیم که شامل ۴۰ هزار شی‌ء تاریخی بود و با پیگیری‌هایی که وزارت میراث‌فرهنگی و وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داشتند، این آثار که بخشی از فرهنگ و تمدن کشورمان است، به ایران بازگشت.

اوحدی گفت: در ماه‌های گذشته شاهد شتاب جدی در بازگشت آثار تاریخی هستیم. این آثار فقط شی‌ء تاریخی نیستند و بخشی از فرهنگ و تمدن ما هستند، بازگشت این آثار اقدام جدی برای تقویت هویت ملی‌ ما است.

ماموریت ۸۰ نمایندگی ایران در خارج برای شناسایی و استرداد آثار تاریخی

محمدعلی کیانی ـ مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور ـ در این مراسم که چهارشنبه ۱۷ فروردین‌ماه در موزه ملی ایران برگزار شد، گفت: این آثار از سوی رایزن فرهنگی ایران در پاریس و با مذاکراتی که رایزن فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پنج ماه با نوادگان «شارل دوگل» داشتند، به کشور بازگشت.

او اظهار کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی تمام فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، به ۸۰ نمایندگی ایران در ۶۵ کشور تاکید کرد، یکی از شرح وظایف آن‌ها، شناسایی آثار و اشیاء تاریخی فرهنگ و تمدن ایران است که باید در دستور کارشان قرار بگیرد. رایزن‌های فرهنگی ما در حال انجام آن هستند و هماهنگی‌های لازم نیز انجام شده است.

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور گفت: رایزن‌های فرهنگی ما در تعدادی از کشورها درحال شناسایی تعداد دیگری از آثار هستند، بعد از مذاکرات و اقداماتی که در این زمینه انجام می‌شود، این موارد را اعلام خواهیم کرد.

نمایشگاه آثار استردادی از فرانسه تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۱ در موزه ملی ایران برپا است. موزه ملی در خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی‌تیر واقع شده است.

منبع: ایسنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها