پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم پرواز شب گذشته در پردیس ایران‌مال با رونمایی از پوستر آغاز به کار کرد.
کد خبر: ۱۳۵۱۱۲۶

به گزارش جام‌جم، آیین رونمایی از پوستر پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه پرواز عصر روز گذشته (۱۲ آذر ماه) با حضور جمعی از هنرمندان در سالن شماره یک پردیس سینمایی ایران مال با اجرای محمد نظری برگزار شد.
در ابتدای مراسم پس از قرائت قرآن کریم توسط نوجوانی نابینا و اجرای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، نماهنگی از دوره پنجم جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه پرواز برای حضار پخش شد.
در ادامه مراسم، رحمت‌الله معماراردستانی، مدیر این جشنواره ضمن عرض خوشامدگویی به مهمانان حاضر در مراسم گفت: مجوز برگزاری مراسم پنجمین دوره جشنواره فیلم پرواز دهم الی دوازدهم آذر ماه بوده است، ولی به دلایل متعددی نظیر بازبینی، انتخاب و داوری بین ۱۷۰۰ اثر از ایران و صد کشور جهان نیاز به بررسی بیشتری داشتیم و به همین خاطر مراسم اختتامیه به ۲۲ لغایت ۲۴ دی ماه موکول شد.
در ادامه مراسم فتانه امیری، دبیر علمی پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه پرواز گفت: امروز، روز جهانی افراد دارای معلولیت است. معلولیت یک مسئله فردی و شخصی نیست و باید بپذیریم که معلولیت یک پدیده فراگیر و یک واقعیت غیر قابل انکار است. شعار جهانی روز جهانی معلولیت در سال ۲۰۲۱، پیش به سوی جامعه فراگیر، دسترس‌پذیر و پایدار است. این شعار مشخص می‌کند که تمامی جهانیان باید معلولیت را جدی بگیرند. معلولیت پدیده‌ای است که بخشی از زندگی انسان را تشکیل می‌دهد. دسترس‌پذیری نیاز به فرهنگ‌سازی دارد که این جشنواره چندین سال است مسئله فرهنگ‌سازی را از طریق قدرت منحصر به فرد جامعه هنرمندان، فیلم و سینما عهده‌دار است.
در ادامه مراسم، فاطمه چوپانی، مدیر قرارگاه محرومیت‌زدایی بنیاد بین‌المللی خیریه آبشار عاطفه‌ها اظهار داشت: نباید به معلولیت به چشم محدودیت نگاه کنیم. آری معلولان به دلیل مشکلات جسمانی خود نیازمند حمایت همه‌جانبه دولت و متولیان امر هستند تا بتوانند استعدادهای خود را بی‌وقفه بروز داده و به زندگی خود در جامعه ادامه دهند.
محمدحسین لطیفی به عنوان رئیس هیأت داوران و رئیس هیأت مدیره بنیاد هنرمندان مهرآفرین، ضمن تشکر از رحمت‌الله معماراردستانی و تلاش‌های همسر وی در طول چهار دوره گذشته در موسسه فرهنگی - هنری پویندگان پهنه پرواز، گفت: فاصله هر کدام از ما تا هر گونه معلولیت جسمی شاید چندین ثانیه باشد. بنابراین بایستی در جامعه در این زمینه فرهنگسازی درستی داشته باشیم.
وی در ادامه از سعید بخشعلیان، جانباز سرافراز و اولین و آخرین استاد خویش که یکی از فیلمسازان عرصه دفاع مقدس است، قدردانی کرد.
بخشعلیان، کارگردان فیلم «سرباز کوچک» که بیش از ۱۲۰ ترکش در بدنش دارد و از ناحیه چشم نیز در زمان جنگ تحمیلی جانباز شده است، ضمن تشکر و قدردانی از برگزارکنندگان این مراسم اظهار داشت: اگر کسی بخواهد در زمینه هر گونه معلولیتی فعالیت داشته باشد، بایستی حداقل شکل ظاهری آن معلولیت را به مدت دو ماه برای خویش‌ ایجاد کند. به طور مثال، چنانچه فیلمسازی بخواهد معلولیت در ناحیه دست را نشان دهد و فیلمنامه‌ای قوی بنویسد بایستی آن دستی که کار می‌کند و نان‌آور است را از کار بیندازد و تمام شرایط دیگر را هم مثل همان به وجود آورد. یعنی به گونه‌ای که نمی‌تواند غذا بخورد، بچه خود را نمی‌تواند به راحتی لمس کند و در آغوش بگیرد و… .
در این مراسم دکتر محمد نظری مجری مراسم با اشاره به حضور خانواده اصغر شاهوردی در سالن برای این صدابردار سینمای ایران آرزوی سلامتی کرد. نظری همچنین از اسدالله یکتا بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون برای حضور در این مراسم قدردانی کرد.
در پایان با حضور محمدحسین لطیفی، پروفسور نجمی، دکتر فتانه امیری، محمدعلی خبیر، رحمت‌الله معماراردستانی و محسن زارع اشکذری از پوستر پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه پرواز رونمایی شد.
طراحی و اجرای این پوستر را مهدی دوایی بر عهده داشت.
محمدحسین لطیفی به عنوان رییس هیأت انتخاب و داوران، محمدعلی خبیر دبیر اجرایی و هچنین فرهاد قائمیان، حسین مسافرآستانه، محسن زارع‌اشکذری، رحمت‌الله معماراردستانی، طیبه فلکیان، آرموگام پاراسورامن از اعضای شورای سیاست‌گذاری و فتانه امیری به عنوان دبیر علمی، در این دوره از جشنواره حضور دارند.
پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه پرواز به دبیری محمدرضا شرف‌الدین از ۲۲ تا ۲۴ دی ماه در تهران برگزار می‌شود.
عکس: الهه امیری

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها