رئیس اداره مطالعات بالینی سازمان غذا و دارو تشریح کرد

میزان اثربخشی واکسن های کرونا / جزئیات تولید واکسن ایرانی آنفلوآنزا

سازمان غذا و دارو (FDA) اجازه استفاده اضطراری از واکسن کووید-۱۹ فایزر را در کودکان ۵ تا ۱۱ ساله صادر کرده است و بعد از صدور این مجوز جدید برای کودکان زیر ۱۲ سال، نگرانی والدین افزایش یافته است.
کد خبر: ۱۳۴۵۵۰۰
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، نتایج نظرسنجی منتشر شده توسط KFF در اواخر اکتبر نشان داد که از هر۱۰ والدین، سه نفر برنامه‌ای برای واکسینه کردن کودکان ۵ تا ۱۱ ساله خود در برابر ویروس بیماری کووید-۱۹ ندارند. علاوه بر این، ۶۶ درصد از والدین کودکان ۵ تا ۱۱ ساله که مورد بررسی قرار گرفتند درباره باروری آینده فرزندان خود ابراز نگرانی کردند، در حالی که دیگران نگران عوارض جانبی بالقوه جدی واکسن‌های کووید-۱۹ همچنین احتمال تاثیرات طولانی‌مدت ناشناخته آن هستند.

به نظر می‌رسد این نگرانی خاص ناشی از گزارش‌های منتشر شده از زنانی است که بلافاصله پس از واکسینه شدن علیه کووید-۱۹ دوره‌های قاعدگی سنگینی را تجربه کردند که در واقع پایه و اساس اطلاعات نادرست درباره واکسن و باروری ایجاد کرده است.

با این حال، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) ادعا می‌کند: هیچ مدرکی مبنی بر اینکه واکسن می‌تواند منجر به از دست دادن باروری شود، وجود ندارد. اگرچه باروری مستقیما در آزمایش‌های بالینی کووید-۱۹ مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما هیچ مورد از دست دادن باروری در میان شرکت‌کنندگان در کارآزمایی یا در میان میلیون‌ها نفری که واکسن‌ها را از زمان دریافت مجوز تزریق کرده‌اند گزارش نشده است همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این واکسن بر بلوغ تاثیر می‌گذارد.

کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان نیز می‌گوید: «سازمان‌های پیشرو پزشکی بار‌ها تایید کرده‌اند که واکسن‌های کووید-۱۹هیچ تاثیری بر باروری ندارند.»

به گزارش سی ان ان، پزشکان همچنان تاکید کرده‌اند که هیچ دلیل علمی وجود ندارد که واکسن ممکن است بر بلوغ یا باروری آینده کودک تاثیر منفی بگذارد.

رئیس بخش واکسن سازمان غذا و دارو (FDA)، دکتر پیتر مارکس در یک کنفرانس خبری به مردم اطمینان داد و گفت: «هیچ مدرکی دال بر اثر نامطلوب این واکسن‌ها بر باروری و هیچ دلیلی وجود ندارد که کسی شک کند واکسن mRNA این مورد را ایجاد خواهد کرد.»
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها