jamejamonline
فرهنگی دفاع مقدس کد خبر: ۱۳۴۳۸۷۸   ۰۲ آبان ۱۴۰۰  |  ۱۸:۴۳

شهیدی که نماد وحدت شیعه و سنی است

قهرمان «آلفا-رد» را بشناسید (+عکس)

شهید خالد حیدری ۳۱ شهریور ۵۹ در عملیات «انتقام» هواپیمایش در اثر اصابت یک فروند موشک به رودخانه دجله سقوط کرد و مفقود شد و اولین شهید نظامی لقب گرفت.

به گزارش جام جم آنلاین، شهیدان دوران دفاع مقدس با یادگیری انواع مهارت‌ها در حوزه‌های مختلف، پذرش مسئولیت می‌کردند تا از جان، مال و ناموس ایران در برابر نفوذ دشمن جلوگیری و متجاوزان را به سزای اعمال خود برساند.

جوانان این مرز و بوم از کار‌های ساده تا دشوار را بدون چشم داشتی انجام می‌دادند تا سدی در برابر نیرو‌های بیگانه در دوره انقلاب باشند.

نیرو‌های دفاع مقدس از مهارت‌های تجربی، کلاسیک و دانشگاهی خود نهایت استفاده را می‌کردند تا بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارند.

جلوه‌های زیبای دفاع مقدس بسیار ستودنی است و از همه جالب‌تر اینکه ادیان و مذاهب مختلف ایرانی در آن دوران برای پاسداشت و امنیت خود در کنار هم به میدان نبرد با دشمن رفتند تا ذره‌ای از خاک خود را به زورگویان تسلیم نکنند.

خالد حیدری در آبان ۱۳۲۹ در روستای قُلقُله از توابع شهرستان مهاباد دیده به جهان گشود. او از علاقمندان شعر و هنر و از خانواده اهل سنت ایران بود که در سال ۱۳۵۲ برای خدمت به وطن وارد نیروی هوایی ایران شد.

پس از گذراندن دوره مقدماتی در سال ۱۳۵۳، برای تکمیل تحصیلات و آموزش‌ها به ایالات متحده آمریکا اعزام شد و با طی موفقیت آمیز تمامی دوره‌ها، به عنوان خلبان جنگنده اف-۴ فانتوم McDonnell Douglas F-۴ Phantom II، در سال ۱۳۵۵ به کشور بازگشت می‌کند.

قهرمان «آلفا-رد» را بشناسید (+عکس)


با شروع جنگ تحمیلی و شروع بمباران زیر ساخت‌های کشور توسط ارتش بعث عراق، خالد و همرزم‌های دلیرش او، برای اعلام آمادگی نیروی هوایی در برابر دشمن، در صدد پاسخگویی متجاوزین تحت عنوان عملیات انتقام برآمدند.

عملیات با دو تیم اجرایی با نام‌های البرز Alborz و رِد آلفا Red-Alpha از پایگاه‌ عملیاتی بوشهر و پایگاه سوم شکاری نوژه همدان کلید خورد.

هدف، پایگاه‌های استراتژیک شُعیبیه و کوت در استان میسان بود. خلبانان با علم به آنکه ممکن است هرگز بازگشتی در کار نباشد، وارد آسمان عراق شدند.

قهرمان «آلفا-رد» را بشناسید (+عکس)

تیم پروازی البرز Alborz پس از انجام ماموریت به پایگاه خود بازگشت و چندی بعد خالد و تیم پروازی رِد آلفا Red-Alpha پایگاه کوت عراق را بمباران می‌کنند و آماده بازگشت می‌شوند.

در مسیر بازشگت هواپیمای خالد حیدری مورد اصابت قرار گرفته و درون دجله سقوط می‌کند. خالد و کمک خلبان او محمد صالحی، در اولین ساعات جنگ و در عملیاتی شجاعانه و جوانمردانه به شهادت رسیدند.

شهید خالد حیدری 31 شهریور 1359 در عملیات«انتقام» هواپیمایش در اثر اصابت یک فروند موشک به رودخانه دجله سقوط کرد و مفقود شد. با این اتفاق خالد حیدری اولین شهید نظامی ایران در جنگ با عراق لقب گرفت.

پیکر شهیدان خالد حیدی و محمد صالحی مفقود و در نهایت آبان ۱۳۹۱ در یکی از قبرستان کوت عراق شناسایی و به میهن بازگشتند.

قهرمان «آلفا-رد» را بشناسید (+عکس)

پیکر مطهر شهدا به محل تولدشان منتقل شد و پس از سال‌ها دوری در وطن خود به خاک سپرده شدند. پس از دفن شهید خالد حیدری، در محل تولدش تندیسی از شهید کنار ماکت جنگنده اف-۴ فانتوم McDonnell Douglas F-۴ Phantom II، در ورودی شهر مهاباد نصب می‌شود تا یاد و خاطره این شهید دلیر اهل سنت ایران در خاطره آیندگان جاوید و پایدار باشد. شهید سرلشکر خلبان خالد حیدری هنگام شهادت ۲۹ سال سن داشت و از وی تنها دختری به نام طلا به یادگار مانده است که در هنگام شهادت پدرش، کمتر از یک سال داشت.

شهید خالدی اهل تسنن بودند.

قهرمان «آلفا-رد» را بشناسید (+عکس)

خالد حیدری به‌عنوان اولین شهید برون‌مرزی نیروی هوایی ارتش در دوران دفاع مقدس و نیز شهید وحدت در استان آذربایجان‌غربی می‌باشد.

تندیس خلبان شهید خالد حیدری، نخستین خلبان شهید نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنار ماکت هواپیمای آن شهید بزرگوار، در ورودی مهاباد- ارومیه نصب شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی، کثرت در عین وحدت

رسانه ملی، کثرت در عین وحدت

ما زمانی می‌توانیم از یک رسانه هویت‌ محور و عدالت‌ گستر و دارای صفات‌نیکو و پسندیده صحبت کنیم که رسانه‌ نگاری و رسانه‌ گری را به‌عنوان یک کار مبتنی بر اصول حرفه‌ای و در سطح استانداردهای حرفه‌ای جهانی در نظر بگیریم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها