jamejamonline
دانش فناوری کد خبر: ۱۳۴۰۲۶۸   ۰۸ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۸:۳۹

محققان شرکت «دیپ‌مایند» موفق شدند

پیش‌بینی دقیق وضعیت آب‌وهوایی با هوش مصنوعی

شرکت بریتانیایی «دیپ‌مایند» وابسته به گوگل، به‌تازگی از ابزار جدیدی رونمایی کرده است که می‌تواند با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، وضعیت آب‌وهوایی و حتی میزان بارندگی را با دقت بسیار بالایی پیش‌بینی کند و به این ترتیب برای برنامه‌ریزی بهتر و مؤثرتر برای مواجهه با بارش‌های پیش‌رو مؤثر باشد.

title
به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از نیواطلس، شرکت هوش مصنوعی «دیپ‌مایند» (DeepMind) سابقه‌ای طولانی و درخشان در زمینه پیش‌بینی رویداد‌های گوناگون با استفاده از هوش مصنوعی دارد؛ مواردی مانند پیش‌بینی آسیب‌های کلیه‌ای، پیش‌بینی قهرمانان مسابقات مختلف ورزشی، حل مشکلات علمی مزمن و قدیمی، چند نمونه از پیش‌گویی‌های دیپ‌مایند با کمک فناوری هوش مصنوعی هستند. به نظر می‌رسد پس از آنکه دیپ‌مایند جای پایش را در پیش‌بینی رویداد‌های متنوعی محکم کرده است، اکنون قصد دارد در زمینه پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوا نیز موقعیت مناسبی برای خودش دست‌وپا کند. این شرکت برای پیش‌بینی میزان بارندگی سیستمی طراحی کرده است که بر اساس وضعیت آب‌وهوایی موجود و تحلیل داده‌های کنونی عمل می‌کند. آزمایشات اولیه توانسته‌اند اکثریت قریب به اتفاق هواشناسان را متقاعد کنند که روش جدید بسیار دقیق‌تر و کارآمدتر از روند‌های فعلی است.

تمرکز اصلی روش ارائه شده توسط دیپ‌مایند بر روی پیش‌بینی بارش باران طی یک تا دو ساعت آتی قرار دارد و میزان اهمیت آن را می‌توان در زمینه‌هایی مانند برنامه‌ریزی برای اقدامات اضطراری، برگزاری رویداد‌ها در فضای باز، هوانوردی و ... به‌خوبی مشاهده کرد. دیپ‌مایند با توسعه فناوری «یادگیری ماشین» (Machine-Learning)، پیش‌بینی‌های علمی را به سطح جدیدی ارتقاء داده و این امر نیز تنها با استفاده از داده‌هایی که میزان صحت بالایی دارند و از طریق ردیاب‌های مخصوصی استخراج می‌شوند، به مرحله اجرا درآمده است. ردیاب‌های ویژه می‌توانند ابر‌های بارش‌زا را با سرعت یک کیلومتر در هر پنج دقیقه مورد تعقیب قرار دهند.

شرکت دیپ‌مایند عملیات پیش‌بینی آب‌وهوا را با استفاده از یک روش مدل‌سازی پویا انجام می‌دهد. در این روش، اطلاعات به‌دست آمده از رادار‌های ویژه در ۲۰ دقیقه اخیر را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند و سپس با استفاده از نتایج به‌دست آمده، وضعیت آب‌وهوا را تا ۹۰ دقیقه آینده را پیش‌بینی می‌کنند. تمرکز اصلی این ابزار بر روی بارندگی‌های متوسط تا شدید قرار دارد که بیشترین تأثیر را بر روی کیفیت زندگی مردم و شرایط اقتصادی دارند.

روش ابداعی دیپ‌مایند توسط بیش از ۵۰ کارشناس هواشناسی مجرب و آموزش‌دیده در اداره هواشناسی بریتانیا (UK Met Office) مورد ارزیابی قرار گرفته و در ۸۹ درصد از موارد به‌عنوان بهترین گزینه در مقایسه با روش‌های رایج و پرکاربرد کنونی شناخته شده است. در حال حاضر شرکت دیپ‌مایند قصد دارد ضمن بهبود و ارتقاء صحت پیش‌بینی‌هایش در بلندمدت، بتواند انواع مختلف بارندگی، از بارش‌های نادر در برخی نواحی گرفته تا باران‌های سیل‌آسا را مورد پیش‌بینی قرار دهد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها