jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۰۰۸۱   ۰۷ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۴:۱۷

سرپرست گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: دو سال پس از ترک دخانیات، خطر بیماری عروق کرونر قلب به طور اساسی کاهش می‌یابد و طی ۱۵ سال بعد از ترک دخانیات، خطر بیماری قلبی عروقی مثل زمانی می‌شود که فرد سیگاری نبوده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر سیما اورنگ، با اشاره به هفتم مهرماه روز جهانی قلب، اظهار کرد: مردم باید بدانند چگونه با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده، می‌توانند سلامت قلب خود را حفظ کنند بنابراین ترویج شیوه زندگی سالم و مشارکت همگانی برای ارتقای آگاهی و دانش عمومی به منظور ارتقای سلامت قلب خود، خانواده و دوستان و نیز کل افراد جامعه ضروری است.

وی افزود: در پاندمی کووید ۱۹، بیماران قلبی عروقی با تهدید دوگانه‌ای مواجه هستند. این بیماران در صورت ابتلا به کووید ۱۹ در معرض عوارض شدید بیماری قرار می‌گیرند. از طرف دیگر ممکن است به علت ترس از ابتلا به کووید  ۱۹ از مراجعه برای دریافت مراقبت‌های روزانه قلب خود غفلت کنند که این مساله اهمیت اطلاع‌رسانی در خصوص بیماری قلبی عروقی را دو چندان می‌کند.

سرپرست گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: با توجه به بحران جهانی کووید ۱۹، می‌توان از ابزار‌های دیجیتال سلامت مانند گوشی و ساعت‌های هوشمند، اپلیکیشن‌های ترویج سبک زندگی سالم و فضای مجازی برای ایجاد ارتباط استفاده کرد.

وی با اشاره به چگونگی انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده برای سلامت قلب افزود: مصرف نوشابه‌ها و آبمیوه‌های شیرین، انواع شیرینی و سایر مواد غذایی شیرین باید کاهش یابد و میوه، آب یا آبمیوه‌های طبیعی جایگزین شوند.

اورنگ ادامه داد: مصرف غذا‌های فرآوری‌شده و بسته‌بندی شده حاوی نمک، شکر و چربی زیاد نیز باید محدود شود.

وی گفت: حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط به مدت پنج روز در هفته یا حداقل ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی با شدت زیاد در طول هفته (سه تا پنج روز در هفته) لازم است.

سرپرست گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه باید به مصرف دخانیات نه بگوییم، تصریح کرد: دو سال پس از ترک دخانیات، خطر بیماری عروق کرونر قلب به طور اساسی کاهش می‌یابد و طی ۱۵ سال بعد از ترک دخانیات، خطر بیماری قلبی عروقی مثل زمانی می‌شود که فرد سیگاری نبوده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها