jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۹۶۷۶   ۰۵ مهر ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

پروفسور دانشکده پزشکی دانشگاه آکسفورد:

در آینده کرونا شبیه به سرماخوردگی خواهد شد

پروفسور دانشکده پزشکی دانشگاه آکسفورد می‌گوید کووید ۱۹ تا بهار آینده به بیماری شبیه سرماخوردگی تبدیل می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین، سر «جان بل»، پروفسور دانشکده پزشکی دانشگاه آکسفورد می‌گوید با مصونیت افراد در برابر کرونا بر اثر تزریق واکسن یا ابتلا به این بیماری، کووید ۱۹ تا بهار آینده به بیماری شبیه سرماخوردگی تبدیل می‌شود.

به گفته وی، بریتانیا از بدترین شرایط ممکن عبور کرده و با اتمام زمستان، وضعیت این کشور مناسب می‌شود، البته همچنان این کشور در معرض ابتلا به کرونا حتی در افراد واکسینه شده قرار دارد.

علاوه بر جان بل، به باور مدیرعامل مدرنا، «استفان بانسل» همه‌ گیری کرونا با افزایش تولید واکسن و اطمینان از تامین جهانی، می‌تواند در یکسال به پایان برسد.

در کنار این افراد، پروفسور «سارا گیلبرت» که به توسعه واکسن آکسفورد-آسترازنکا کمک کرده، گفته ویروس‌ها با شیوع در جوامع، ضعیف‌تر می‌شوند.

جان بل همچنین در صحبت‌هایش گفته بریتانیا در وضعیت بهتری قرار دارد و اگر وضعیت این کشور را با ۶ ماه پیش مقایسه کنیم، به چنین موضوعی پی می‌بریم:

«فشار تا حد زیادی از سرویس سلامت همگانی بریتانیا (NHS) برداشته شده. اگر شما به مرگ‌های ناشی از کووید ۱۹ نگاه کنید، اکثر آن‌ها افراد مسن هستند و البته هنوز بطور دقیق نمی‌دانیم مرگ آن‌ها ناشی از کرونا بوده یا عامل دیگری در این زمینه نقش داشته؛ بنابراین من فکر می‌کنم که از بدترین شرایط عبور کرده‌ایم، با این حال فکر می‌کنم در آینده در پس زمینه افراد زیادی در معرض گونه دلتا قرار می‌گیرند.»

به گفته وی، همچنان میزان ابتلا به کرونا بالاست، با این حال حتی افرادی که با دریافت دو دوز واکسن به کرونا مبتلا شده‌اند، منجر به ایمنی جمعی قدرتمندتری می‌شوند: «باید زمستان را پشت سر بگذاریم تا به آنجا برسیم، اما فکر می‌کنم همه چیز خوب باشد.»

به باور سارا گیلبرت، با گذشت زمان کرونا بیماری کمتری در افراد ایجاد می‌کند و همچنین نباید ترسی از گونه‌های کشنده‌تر در آینده داشته باشیم.

به گفته وی، ویروس احتمالا جهشی را تجربه نمی‌کند که باعث دور زدن مصونیت ناشی از واکسیناسیون شود.

این دانشمند معتقد است که در نهایت کرونا ضعیف می‌شود، اما در زمانی که منتظر چنین موضوعی هستیم، باید وضعیت را مدیریت کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها