jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۹۶۷۶   ۰۵ مهر ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

پروفسور دانشکده پزشکی دانشگاه آکسفورد:

در آینده کرونا شبیه به سرماخوردگی خواهد شد

پروفسور دانشکده پزشکی دانشگاه آکسفورد می‌گوید کووید ۱۹ تا بهار آینده به بیماری شبیه سرماخوردگی تبدیل می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین، سر «جان بل»، پروفسور دانشکده پزشکی دانشگاه آکسفورد می‌گوید با مصونیت افراد در برابر کرونا بر اثر تزریق واکسن یا ابتلا به این بیماری، کووید ۱۹ تا بهار آینده به بیماری شبیه سرماخوردگی تبدیل می‌شود.

به گفته وی، بریتانیا از بدترین شرایط ممکن عبور کرده و با اتمام زمستان، وضعیت این کشور مناسب می‌شود، البته همچنان این کشور در معرض ابتلا به کرونا حتی در افراد واکسینه شده قرار دارد.

علاوه بر جان بل، به باور مدیرعامل مدرنا، «استفان بانسل» همه‌ گیری کرونا با افزایش تولید واکسن و اطمینان از تامین جهانی، می‌تواند در یکسال به پایان برسد.

در کنار این افراد، پروفسور «سارا گیلبرت» که به توسعه واکسن آکسفورد-آسترازنکا کمک کرده، گفته ویروس‌ها با شیوع در جوامع، ضعیف‌تر می‌شوند.

جان بل همچنین در صحبت‌هایش گفته بریتانیا در وضعیت بهتری قرار دارد و اگر وضعیت این کشور را با ۶ ماه پیش مقایسه کنیم، به چنین موضوعی پی می‌بریم:

«فشار تا حد زیادی از سرویس سلامت همگانی بریتانیا (NHS) برداشته شده. اگر شما به مرگ‌های ناشی از کووید ۱۹ نگاه کنید، اکثر آن‌ها افراد مسن هستند و البته هنوز بطور دقیق نمی‌دانیم مرگ آن‌ها ناشی از کرونا بوده یا عامل دیگری در این زمینه نقش داشته؛ بنابراین من فکر می‌کنم که از بدترین شرایط عبور کرده‌ایم، با این حال فکر می‌کنم در آینده در پس زمینه افراد زیادی در معرض گونه دلتا قرار می‌گیرند.»

به گفته وی، همچنان میزان ابتلا به کرونا بالاست، با این حال حتی افرادی که با دریافت دو دوز واکسن به کرونا مبتلا شده‌اند، منجر به ایمنی جمعی قدرتمندتری می‌شوند: «باید زمستان را پشت سر بگذاریم تا به آنجا برسیم، اما فکر می‌کنم همه چیز خوب باشد.»

به باور سارا گیلبرت، با گذشت زمان کرونا بیماری کمتری در افراد ایجاد می‌کند و همچنین نباید ترسی از گونه‌های کشنده‌تر در آینده داشته باشیم.

به گفته وی، ویروس احتمالا جهشی را تجربه نمی‌کند که باعث دور زدن مصونیت ناشی از واکسیناسیون شود.

این دانشمند معتقد است که در نهایت کرونا ضعیف می‌شود، اما در زمانی که منتظر چنین موضوعی هستیم، باید وضعیت را مدیریت کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها