jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۷۶۴۷   ۲۴ شهريور ۱۴۰۰  |  ۱۴:۰۰

نتایج یک آزمایش تایید می کند که بیماری دیابت در مادران باردار می تواند با نارسایی های مادرزادی و آسیب دائمی برای جنین همراه باشد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، نتایج یک مطالعه نشان داد: دیابت مادر حتی اگر با تزریق انسولین کنترل شود و سطح قند خون تحت نظر باشد، می‌تواند باعث آسیب دائمی به جنین شود.

بیش از سه میلیون زن در ایالات متحده در سن مناسب برای بارداری قرار دارند و ۶۰ میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که قند خون از حد طبیعی خود بیشتر بالا رود.

کارشناسان در آمریکا می‌گویند سالانه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار جنین از مادران مبتلا به دیابت دچار نقص لوله عصبی می‌شوند. این عارضه زمانی بوجود می‌آید که بافت تشکیل دهنده مغز و نخاع به درستی شکل نگرفته باشد و می‌تواند منجر به سقط جنین یا ناتوانی عمیق شود.

متخصصان آمریکایی در دانشکده طب دانشگاه مری لند با مطالعه روی موش‌های آزمایشگاهی، مکانیزم موثر در بروز این نقص‌های مادرزادی ساختاری را شناسایی کردند که به گفته آن‌ها به دلیل فرسودگی زودرس بافت عصبی است و رشد آن را پیش از اینکه سلول‌های کافی برای تشکیل لوله عصبی ایجاد شود، متوقف می‌کند.

 اگرچه به طور کلی خطر ابتلا به دیابت با افزایش سن مرتبط است، شیوع دیابت مدرن در جوانان تا حد زیادی ناشی از چاقی و بی تحرکی است.


ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
پیش از نبرد با سرطان

اهمیت حفظ توان باروری بیمار پیش از درمان سرطان را در گفت‌وگو با متخصصان مرکز درمان ناباروری ابن‌ سینا بررسی کرده‌ایم

پیش از نبرد با سرطان

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها