عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد

بهترین رژیم گیاهخواری برای تقویت سیستم ایمنی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه گیاهخواری و محدودیت انرژی در تقویت سیستم ایمنی موثر است، اظهار داشت: البته نباید فراموش کرد که کم خوری و کم وزنی زیاد هم می تواند ایمنی بدن را تضعیف کند.
کد خبر: ۱۳۳۰۷۲۳

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر سوده رازقی با اشاره به اینکه به منظور پیشگیری از کرونا ، مقداری محدودیت انرژی به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند، گفت: اما در صورتیکه فرد گیاهخوار به کرونا مبتلا شود، محدوده دریافت انرژی اش باید رعایت شود زیرا در غیر اینصورت اگر انرژی دریافتی خود را به زیر 1200 کالری برساند بدنش دچار ضعف خواهد شد.

بهترین رژیم گیاهخواری برای تقویت سیستم ایمنی بدن چیست؟

وی اضافه کرد: عموما افرادی که گیاهخواری می کنند، انرژی دریافتیشان کنترل می شود و تا حدی کم خوری را انجام می دهند و وزن آن ها مدیریت می شود بنابراین اگر افراد گیاهخوار خیلی کم وزن نشده باشند و دریافت کالری مورد نیاز بدنشان را کم نکرده باشند، گیاهخواری می تواند روی سیستم ایمنی بدن آن ها اثر مثبت داشته باشد.

بهترین رژیم گیاهخواری برای داشتن سیستم ایمنی قوی، کافی بودن رژیم غذایی افراد گیاهخوار است و اینکه هیچ ماده مغذی ای در رژیم آن ها نباید کم باشد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی خاطرنشان کرد: بهترین رژیم گیاهخواری برای داشتن سیستم ایمنی قوی، کافی بودن رژیم غذایی افراد گیاهخوار است و اینکه هیچ ماده مغذی ای در رژیم آن ها نباید کم باشد؛ یعنی استاندارد دریافت پروتئین، که 8/. گرم به اضافه ی هر کیلو وزن بدن بزرگسال است، در این افراد باید رعایت شود اما از منابع گیاهی متنوع مانند حبوبات، سویا، آجیل.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تقریبا هر 3 لیوان لوبیا یا عدس پخته ، 7 گرم پروتئین دارد، پس اگر یک فرد گیاهخوار در کل روز فقط نصف لیوان لوبیا خورده باشد، طبیعتا نیازش مرتفع نشده است.

افراد گیاهخوار حتما آزمایش خون بدهند

رازقی ادامه داد: افراد گیاهخوار برای داشتن سطح ایمنی بالای بدن، علاوه بر پروتئین های گیاهی، باید ریز مغذی ها را به اندازه کافی دریافت کنند. همچنین تنوع در غذاهای گیاهی حفظ شود و از سبزیجات و میوه ها با رنگ های مختلف استفاده کنند که همه ی ریز مغذی های بدنشان تأمین شود.

وی تأکید کرد: افراد گیاهخوار باید آزمایش خون بدهند و اگر کمبود ویتامین B12 ، آهن، روی، سلنیم و ویتامین دی که روی ایمنی بدن موثرند، در بدنشان وجود دارد، حتما مکمل های لازم را دریافت کنند.

افراد بهبود یافته از کرونا می توانند رژیم گیاهخواری را انتخاب کنند؟

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی اضافه کرد: در کل بچه ها، زنان شیرده، زنان باردار و سالمندان احتمال اینکه با رژیم گیاهخواری بدنشان دچار کمبود شود بیشتر است زیرا این افراد نیازشان بیشتر است بنابراین بهتر است این گروه ها حداقل در انتخاب رژیم گیاهخواری دقت کنند و حتما زیر نظر پزشک رژیم گیاهخواری را انجام دهند.

افراد بهبود یافته از کرونا می توانند رژیم گیاهخواری را انتخاب یا ادامه دهند اما در کنار گیاهخواری، باید لبنیات و تخم مرغ هم مصرف کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بهداشت نیوز گفت: افرادی هم که به کرونا مبتلا شده اند و به تازگی بهبود یافته اند، می توانند رژیم گیاهخواری را انتخاب کنند یا ادامه دهند اما در انتخاب انواع رژیم گیاهخواری باید دقت کنند و در صورت امکان در کنار رژیم گیاهخواری، لبنیات و تخم مرغ هم مصرف کنند و اصل کفایت غذایی را نیز همواره مد نظر داشته باشند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها