jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۹۱۲   ۱۲ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۲:۳۳

دکتر سوری اپیدمیولوژیست به همکاران خود توصیه کرد: از آنجایی که رفتار کرونا ویروس قابل پیش بینی نیست لذا از قضاوت رفتار آن خودداری کنند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دکتر "حمید سوری" اپیدمیولوژیست  از سویه دلتا کرونا گفت و به تفاوت‌های آن با سویه‌های گذشته خود پرداخت و گفت: کرونا هم برای بقای خودش هوشمندانه در حال تلاش است و دائم در حال تغییر ماهیت ژنتیکی است.

دکتر سوری از قدرت نفوذ ویروس کرونا گفت و افزود: ویروس ووهان چینی در روز‌های نخست (اسفند ۹۸) ضعیف‌تر از سویه دلتا کرونا بوده اند.

او گفت: ویروس‌هایی از خانواده کرونا مانند سارس یک بیماری نوپدید و جدید است. بهمین دلیل نمی‌توانیم رفتار این ویروس را به درستی بشناسیم.

او با بیان اینکه کرونا تاریخ انقضا ندارد، گفت: نمی‌توان پایان آن را پیش بینی کرد، اما باید با الگو‌های بومی و منطقه‌ای آن را کنترل کرد.

دکتر حمید سوری گفت: اپیدمی کرونا با رفتار و شیوه زندگی ما انسان‌ها مرتبط است.

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژیست کرونا با بیان اینکه الگو‌های مدیریتی در اپیدمی وابسته به تصمیمات بومی و محلی است، افزود: برای همه نقاط کشور نمی‌توان نسخه واحد پیچید و از این رو لازم است تصمیمات بر مبنای ظرفیت‌های محلی برنامه ریزی شود.

رئیس گروه واکنش سریع کووید ۱۹، از آغاز پویش واکسیناسیون کامل در برخی از مناطق جنوب و جنوب شرقی کشور به ویژه مناطق جنوب استان سیستان و بلوچستان از اواسط تیر ماه ۱۴۰۰ گفت و افزود: واکسیناسیون حداکثری با همکاری تمام قسمت‌ها آغاز شده است. پوشش واکسیناسیون در سیستان و بلوچستان و در گروه‌های هدف به ۶۵ درصد رسیده است.

دکتر اپیدمیولوژیست از کاهش رعایت پروتکل‌ها گفت و افزود: دستورالعمل‌های بهداشتی باید رعایت شود تا اثر بخشی آن حاصل شود.

دکتر "دهقان" معاون درمان بیمارستان امام خمینی (ره) هم از وضعیت این بیمارستان در مداوای بیماران کرونایی گفت و افزود: پیک پنجم پیش از آنکه پیک چهارم به اتمام برسد آغاز شد و مراجعات سرپایی ما را چهار برابر کرد.

او گفت: بطور متوسط، روزانه بین ۸۰ تا ۹۰ نفر بیمار کرونایی در بیمارستان بستری می‌شوند و در حال حاضر بیمارستان امام خمینی ۵۰۰ بیمار کرونایی بستری کرده است.

دکتر دهقان از ادامه درمان بیماران غیر کرونایی گفت و افزود: در حال حاضر نیمی از تخت‌های بیمارستان به بیماران کرونایی اختصاص یافته است.

معاون درمان بیمارستان امام خمینی گفت: قله پیک پنجم هنوز مشخص نیست و آمار مبتلایان به عدد ثابتی نرسیده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها