jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۱۲۰   ۰۹ مرداد ۱۴۰۰  |  ۰۲:۰۶

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بررسی کردند

بررسی تاثیر کاکل ذرت در دفع سنگ‌ کلیه

پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر کاکل ذرت را در دفع سنگ‌ های کلیه بررسی کرده و اثربخشی آن را با داروی تامسولوسین خوراکی مورد ارزیابی قرار دادند.

به گزارش جام جم آنلاین، برخی بررسی‌ها عنوان می‌کنند که کاکل ذرت در درمان التهابات تمام قسمت­‌های دستگاه ادراری، موثر است.

همچنین این گیاه خاصیت پاک‌­سازی رادیکال‌­های آزاد را دارد. به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با انجام مطالعه‌ای تاثیر کاکل ذرت در دفع سنگ­‌های کلیه و حالب را بررسی کردند و اثر آن را با داروی «تامسولوسین» خوراکی مورد بررسی قرار دادند.

برای این بررسی بیماران در دو گروه درمان با کاکل ذرت و درمان با داروی تامسولوسین قرار گرفتند. افراد هر دو گروه از نظر سن، جنسیت، محل سنگ، میانگین اندازه و تعداد سنگ‌­ها مشابه بودند.

نتایج این مطالعه نشان داد که بین دو گروه درمانی از نظر میانگین اندازه و تعداد سنگ‌­ها و درد بیماران تفاوت آماری معناداری وجود ندارد. در مقایسه درون گروهی قبل و بعد از مداخله(مصرف کاکل ذرت و داروی تامسولوسین)، کاهش معنی­‌داری در تعداد سنگ‌­ها، میزان درد و اندازه سنگ‌­ها در گروه مداخله و گروه کنترل مشاهده شد؛ با این وجود این تغییرات به طور کلی بین گروه مداخله و گروه کنترل از نظر آماری معنی‌­دار نبودند.

بررسی‌ها از نظر کارایی درمان بعد از مداخله نشان داد که در گروه تامسولوسین ۱۷.۵ درصد به طور کامل و ۳۲.۵ درصد به طور نسبی درمان شدند. همچنین افرادی که کاکل ذرت مصرف کرده‌بودند، ۲۵ درصد به طور کامل و ۲۷.۵ درصد به طور نسبی درمان شدند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «مقایسه اثر کاکل ذرت و تامسولوسین بر کاهش درد و میزان دفع سنگ‌های چهار تا ۱۰ میلی متر کلیه و حالب مراجعه کننده به کلینیک اورولوژی شهید مفتح یاسوج در سال ۹۸» در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده و صدرالله محرابی، مجید حیدری، ناهید شاکری و دکتر حسین صادقی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها