jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۲۷۲۶۱   ۲۷ تير ۱۴۰۰  |  ۱۴:۴۸

یک گزارش امنیتی موسسه مطالعات آفریقا نشان می دهد که گروه تروریستی داعش به سرعت در حال استقرار در شمال و غرب آفریقا است و جنوب لیبی را به عنوان مهمترین پایگاه نظامی برای جابجایی جنگنده های خود قرار داده و 4 ایالت در منطقه دریاچه چاد ایجاد کرده است.

به گزارش جام جم آنلاین،  موسسه مطالعات امنیت آفریقا بیان داشت که این سازمان برای تسهیل در رفت و آمد خود به شبکه پیچیده ای از ارتباطات و جاده ها که در سراسر غرب و شمال آفریقا، بین کشورهای لیبی، الجزایر، مالی، نیجر و نیجریه گسترش می یابد، دسترسی دارد. مقامات در چاد گروهی از جوانان را هنگام نفوذ به جنوب لیبی برای پیوستن به اپوزیسیون چاد که شامل گروه های تروریستی است، دستگیر کردند. این گروهها در برخی مناطق جنوب لیبی مستقر هستند.

این موسسه افزود: این تحرکات داعش و بقیه گروه های تروریستی بین جنوب لیبی و کشورهای همسایه ،تا نیجریه، ناشی از رقابت ایتالیا، ترکیه و فرانسه برای نفوذ برمناطق لیبی، شمال آفریقا و منطقه ساحل آفریقا است که به نظر می رسد ایتالیا و ترکیه بر سر نفوذ سنتی خود در منطقه «فزان» در جنوب لیبی در حال نبرد با فرانسه هستند.

به گفته ناظران، رقابت بین ایتالیا و ترکیه از یک طرف و فرانسه از سوی دیگر تعجب آور نیست زیرا ایتالیا استعمارگر قدیمی لیبی و در مرزهای دریایی با آن روبرو است و ترکیه در حال حاضر نفوذ زیادی در آن دارد. این کشورها آرزو دارند بیشترین سهم از ثروت لیبی را بدست آورند و آن را دروازه ای آسان برای کنترل مدیترانه از یک سو و نفوذ به آفریقا از سوی دیگر می دانند.

در این گزارش آمده است: فرانسه علاوه بر منافع خود در دریای مدیترانه به جنوب لیبی نیز علاقه مند است زیرا با کشورهایی در ساحل غربی آفریقا مرز مشترک دارد ، جایی که نیروهای فرانسوی با نام «نیروی برخان» در آن مستقر هستند.

بر اساس مطالعه اخیر منتشر شده توسط مرکز مطالعات وحدت عربی با عنوان عوامل تعیین کننده و مسائل رقابت فرانسه و ایتالیا در لیبی، روابط فرانسه و ایتالیا پس از سرنگونی معمر قذافی در سال 2011 شاهد رقابت سیاسی چشمگیری بر سر لیبی بود و تضاد منافع آنها بر سر مناسب ترین راه حل بحران لیبی منعکس شد.

این مطالعه نشان داد که اختلاف امنیتی برجسته ترین مورد تعارض بین دو کشور است. دیدگاه فرانسه بر اساس اولویت امنیت منطقه ساحلی و جلوگیری از انتقال سلاح از مرزهای لیبی به گروه هایی است که منافع فرانسه را در آفریقا هدف قرار می­دهند، در حالی که چشم انداز امنیتی ایتالیا بر جلوگیری از عبور مهاجران از مدیترانه به سواحل ایتالیا متمرکز است.

در همین حال جنگ قدرت بین فرانسه و ترکیه باعث شد ترکیه برای از بین بردن نفوذ فرانسه در جنوب لیبی، با ایتالیا توافق کند.
منبع: ایرنا
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها