jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۳۵۹۸   ۰۷ تير ۱۴۰۰  |  ۱۵:۰۰

پژوهشگران معتقدند فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی ممکن است شروع بیماری آلزایمر را به تأخیر انداخته و یا از آن جلوگیری کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، شواهد به دست آمده از چندین بررسی نشان می‌دهد، فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی می‌تواند شروع بیماری آلزایمر (AD) را به تأخیر بیندازد و از آن جلوگیری کند.

به گفته کارشناسان، تمرینات هوازی برای سالمندان و افراد مسن می‌تواند باعث افزایش حجم ماده خاکستری و سفید و جریان خون و بهبود عملکرد حافظه شود.

آن‌ها می‌گویند، فعالیت بدنی می‌تواند به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک کند، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ورزش‌های هوازی ممکن است، کُندی انقباض در هیپوکامپ (قسمتی از مغز که در بخش حافظه موثر است) را به همراه داشته باشد و از این طریق به پیشگیری از زوال عقل کمک کند.

پژوهش‌های صورت گرفته همچنین بیانگر آن است، Cathepsin B (CTSB) «کاتپسین» در افراد مسن که ورزش هوازی انجام می‌دهند، پس از ۲۶ هفته افزایش یافته است.

این مطالعه که در مجله «Frontiers in Endocrinology» منتشر شد، نشان داد ارتباط مثبت بین CTSB و شناخت و تعدیل قابل توجه متابولیت‌های چربی در زوال عقل، از تأثیرات مفید آموزش ورزش بر عملکرد مغز و سلامت مغز در افراد بدون علامت در معرض خطر پشتیبانی می‌کند.

توانایی اندازه گیری اثرات ورزش بر نشانگر‌های زیستی سیستمیک مرتبط با خطر ابتلا به AD و ارتباط آن‌ها با تغییرات کلیدی متابولومیک ممکن است اقدامات پیشگیری، نظارت و درمان را به دنبال داشته باشد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها