استمداد وزیر نیرو از مردم برای صرفه‌جویی در مصرف آب

اگر ‌مدیریت نکنیم ‌با مشکل بسیار جدی روبه‌رو می‌شویم

وزیر نیرو با اشاره به تأمین ۱۰هزار مگاوات برق مورد نیاز صنایع بزرگ کشور توسط بخش خصوصی گفت: مصرف آب را مدیریت نکنیم آیندگان با مشکل بسیار جدی روبه‌رو می‌شوند.
کد خبر: ۱۳۲۱۱۲۵

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، رضا اردکانیان دقایقی قبل در آیین بهره‌برداری از پروژه آب‌رسانی به 20 روستای شهرستان بافق اظهار داشت: ما در مصرف آب کشاورزی در کشور قطعاً باید چاره‌اندیشی کنیم و اگر فکری به حال آن نکنیم با وجود تمام پروژه‌های انتقال آب، نابود شدن این تمدن را فقط به تعویق انداخته‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه تمام طرح‌های آبی از جمله تأمین آب و مدیریت مصرف باید با همدیگر انجام شود گفت: به‌هنگام افتتاح پروژه خط اول انتقال آب به یزد، همه فکرها بر این بود که مشکل آب یزد حل شد ولی این اتفاق نیفتاد و در صورتی که مدیریت مصرف نباشد اتفاق هم نمی‌افتد.

وزیر نیرو ادامه داد: مصرف آب کشاورزی کشور چندین برابر صنعت و شرب است و مقام معظم رهبری هم در این زمینه فرمودند که اگر ما بتوانیم بدون اینکه لطمه‌ای به تولید محصول کشاورزی وارد شود، تنها 10 درصد صرفه‌جویی در مصرف آب داشته باشیم، به‌اندازه مصرف کل آب شرب و صنعت کشور مدیریت مصرف داشته‌ایم.

اردکانیان تصریح کرد: در صورتی هم که این کار را نکنیم، تمام هزینه‌ها و وقت‌هایی که برای تأمین آب انجام می‌دهیم اثرگذار نخواهد بود و کاربرای آیندگان در حوزه تأمین و مصرف آب بسیار سخت‌تر از آن چیزی خواهد بود که الآن برای ما وجود دارد.

وی افزود: استان یزد الآن برنامه‌های مشخص و دلگرم‌کننده‌ای دارد که همه مردم و سرمایه‌گذاران می‌توانند با امیدواری و اطمینان به فعالیت‌های خود توسعه و ادامه دهند.

وزیر نیرو یادآور شد: تمهیدات قانونی لازم برای انتقال آب از خارج استان و هم مجوز انتقال از دریا صورت گرفته و کارهای مطالعاتی آن انجام شده است و سرمایه‌گذاران باید سریعاً دست به کار شوند و این کار را زودتر عملیاتی کنند.

اردکانیان با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری خوبی باید در حوزه جمع‌آوری و تصفیه پساب صورت بگیرد گفت: پروژه امروز کار بسیار خوبی است که در شهرستان بافق صورت گرفته است و باید در دیگر نقاط استان هم این کار انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: همین روزها در تدارک توافق بزرگی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و با مشارکت صنایع بزرگ کشور هستیم که ان‌شاءالله تا چیزی حدود 10 هزار مگاوات تولید ظرفیت انرژی مورد نیاز خود را سرمایه‌گذاری کنند تا هم زمینه توسعه صنایع بزرگ کشور فراهم شود و هم بار مناسبی از مصرف برق کشور در حوزه‌های دیگر برداشته شود.

وزیر نیرو تصریح کرد: آن‌قدر همه توانمان را صرف کوبیدن بر طبل کاستی‌ها کردیم تا امکانات بیشتری را تدارک بدهیم، زمینه‌ای به وجود آمد که مردم از داشته‌ها نتوانند آن‌گونه که باید و شاید بهره‌مند باشند و لذت ببرند.

اردکانیان با بیان اینکه همه ما در عرصه‌های مختلف از جمله مسئولان و اصحاب رسانه از این موضوع غافل شدیم، گفت: هرچند شاید مردم این موضوع را مطالبه نکنند اما می‌خواهند و حق دارند که از داشته‌هایشان هم لذت ببرند و داشته‌های آنها به رخشان کشانده شود و یادآوری شود که شرایط 20 سال پیش و 10 سال قبلمان چه بوده و شرایط امروزمان چه‌چیزی است.

وی اضافه کرد: این را که امروز گفته می‌شود سرانه آب شهری در یزد 99 و 7دهم درصد است باید به مردم به‌درستی بگوییم که این نسبت در جامعه شهری جهان به‌صورت میانگین به‌نسبت 85 درصد است.

وزیر نیرو همچنین اعلام کرد: شاخص کشوری بهره‌مندی هموطنان ما در روستاها نزدیک به 82 درصد است و باید به مردم ایران گفته شود که این میزان به‌صورت میانگین در دنیا نزدیک به 50 است و ما 30 درصد از میانگین جهانی بالاتر هستیم.

اردکانیان افزود: بحث این وزیر و این دولت نیست بلکه بحث نظامی است که برای برپایی و تداوم آن خون‌های زیادی داده شده است و این حق مردم است که کنار همه کاستی‌ها و کمی‌ها، داشته‌های آنها هم اعلام شود.

وی خاطرنشان کرد: امسال هم برنامه‌ ریزی شده است تا پایان سال 290 پروژه بزرگ که با احتساب پروژه‌ های امروز 54 مورد افتتاح شده و می‌شود، با سرمایه‌ گذاری حدود 64 هزار میلیارد تومان در قالب پویش «هر هفته_الف_ب_ایران» به بهره‌ برداری برسد.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها