کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری:

اراده جدی برای «‌تحول در زندگی مردم» دارم

«آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی»، کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری به تشریح برنامه‌های انتخاباتی خود برای کشور و استان کردستان پرداخت.
کد خبر: ۱۳۲۱۱۱۲

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در گفت‌وگوی تلویزیونی در شبکه استانی کردستان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی اظهار داشت: زنان و مردان استان کردستان علی‌رغم بسیاری از ناملایمات‌ها که دشمنان انقلاب اسلامی ایجاد کردند، مردمانی سلحشور، مقاوم، باغیرت، مجاهد، اهل ایستادگی و جانفشانی هستند.

وی با یاد کردن از شهدای بزرگوار استان کردستان و شهدای کُرد مسلمان به‌ویژه شهید ماموستا شیخ‌الاسلام نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: رشادت سرداران رشید اسلام و مظلومانی که در شهر و روستا با مظلومیت به شهادت رسیدند و جهادگرانی که از مرز و بوم صیانت کرده‌اند، قابل تقدیر است.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: استان کردستان زمینه‌های خوبی برای فعالیت‌های اقتصادی، کشاورزی و توسعه‌یافتگی دارد، سرزمینی است که خداوند متعال در این دیار ذغایر فراوانی همچون آب و زمین حاصلخیز قرار داده است و مردمان تلاشگر که نه‌فقط به خود کردستان برای کل کشور نقش‌آفرین هستند.

وی افزود: متأسفانه علی‌رغم همه این ظرفیت‌ها در استان کردستان شاهد مشکلات زیادی هستیم، معیشت و سفره مردم دچار آسیب شده است و نبود کار و اشتغال ویژه جوانان عزیز به‌ویژه جوانان تحصیلکرده جویای کار که زمینه اشتغال برای آن‌ها موجود نیست و این وضعیت موجب کاهش ازدواج و دغدغه مادران و پدرانشان شده است.

آیت‌الله رئیسی بیان کرد: رنج دختران و پسران کُرد که امروزه با داشتن مدارک عالی و تحصیلی بیکار هستند همه ما را رنج می‌دهد، کسی اگر با این وضعیت نگران نباشد باید در خود تردید داشته باشد، چرا باید جوانان با گویش و اقوام مختلف دارای مشکل بیکاری و مسکن باشند.

وی اظهار کرد: کردستان زمینه‌های مناسب بسیاری برای رشد دارد، بیشترین اراضی دیم با سرزمین حاصخیز گندم را به‌صورت دیم به مردم کشور عرضه می‌کند، ۸۸ درصد اراضی دیمی در کردستان عدد کمی نیست، حدود ۲ میلیون دام در مناطق مختلف کردستان وجود دارد که متأسفانه دامداری صنعتی وجود ندارد و باید دامداری صنعتی در این استان تأسیس شود.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با یادآوری اینکه استان کردستان یکی از مراکز تولید مواد لبنی و گوشت قرمز در کشور است، تصریح کرد: توسعه این صنعت کشاورزی قطعاً می‌تواند به رونق تولیدات کمک کند و ما هم در ارتباط با کشاورزی صنعتی و دامپروری در مقیاس بزرگ کنار دامپروری‌های خرد در دستور کارمان خواهد بود و این کار با همت مردم و فعالیت دولت دست‌یافتنی است.

وی به مشکلات حوزه آب اشاره و عنوان کرد: گرچه در منابع آبی محدودیت داریم، اما نگاه بنده به آب بسیار اساسی است، معتقدم آب در کشور کم نداریم بلکه مدیریت آب مشکل دارد، باید درست به مصرف برسد، محدودیت و مشکلات حوزه آب در کردستان قابل حل است، اگر بتوانیم الگوی کشت را مدیریت و آبرسانی زیرسطحی را فعال کنیم و اقدامات توسعه کشاورزی و کار‌های فن‌آورانه انجام شود قطعاً افزایش بهره‌وری خوبی خواهیم داشت.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری یادآور شد: بنده در آستان قدس رضوی به‌برکت نام حضرت رضا (ع) اقدام به پرورش مزرعه نمونه کردم و با کار علمی در سطح کشاورزی بسیاری از کشاورزان مشهد و خراسان شمالی توانستند با مصرف آب کمتر، بهره‌وری خود را افزایش دهند که این الگویی قابل ارائه به همه کشور از جمله کردستان است که دولت آینده باید با جدیت به‌دنبال آن باشد.

وی ایجاد قطب‌های مؤثر باغی را راهکاری دیگر برای توسعه استان کردستان خواند و ابراز کرد: افزایش باغات در استان می‌تواند برای کردستان و کشور مثمرثمر باشد و ظرفیت‌های ویژه‌ای برای اشتغال ایجاد کند که نمونه آن در استان آذربایجان غربی به چشم می‌خورد و کردستان هم همه ظرفیت‌های لازم را در این زمینه داراست.

آیت‌الله رئیسی با تأکید بر ضرورت تقویت شبکه ضعیف حمل‌ونقل و شبکه‌های اتصالی استان اظهار کرد: برخی از جاده‌ها مردم را دغدغه‌مند کرده است که قابل حل کردن است، صنعت گردشگری و اقتصاد گردشگری در کردستان با توجه به زمینه‌های موجود، باید فعال شود تا اشتغال جوانان را حل‌وفصل کند.

وی ادامه داد: گسترش صنایع دستی و جاذبه‌های طبیعی در کردستان بسیار باکیفیت است و بازاریابی مناسبی دارد، شرایط زن و مرد کُرد را می‌بینیم آن‌ها می‌توانند اقتصاد صنایع دستی و اقتصاد گردشگری در استان را فعال کنند و گسترش دهند و در برنامه ما نیز وجود دارد.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات دغدغه‌مند مردم کردستان مسئله خشک شدن درخت‌های بلوط و از بین رفتن مراتع است، باید از آنچه در کردستان، زاگرس و دیگر استان‌ها موجب به‌هم خوردن و خشک شدن منابع طبیعی شده است، با اقدامات اساسی جلوگیری کرد تا کشاورزی رشد و توسعه یابد.
وی بر لزوم حمایت عملی و نه در حرف از کشاورزان با پرداخت تسهیلات تأکید کرد و افزود: اگر صنایع تبدیلی و زنجیره ارزش در کردستان فعال شود، قطعاً به رونق کشاورزی در استان کمک و از مهاجرت به شهر‌ها جلوگیری کرده‌ایم، چراکه رونق تولید کالای کشاورزی در روستا‌ها می‌تواند به ایجاد جاذبه‌های فعالان عرصه‌های تولید و کشاورزان کمک بسزایی داشته باشد.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه یکی از نگرانی‌های مهم در کردستان تعطیلی صنایع کوچک است، اعلام کرد: با کمک دولت باید کارگاه‌ها فعال شوند و به صنایع کوچک کمک شود، چرا ۳ تا ۴ درصد افراد تسهیلات کشور را ببرند و بعد معوقه شود، این نوعی بی‌عدالتی جدی است بنابراین هر کس شهروند ایرانی باشد برای تضمین حقوق مردم اعم از کُرد، ترک، شیعه و سنی نسبت به همه مردم مسئولیت دارد، حق مال شماست و تکلیف نیز متعلق به دولت است و باید از کشاورزی و صنعت حمایت کند.

وی گفت: چرا باید یک جوان تحصیلکرده کُرد بعد از فارغ‌التحصیلی احساس خستگی کند، باید فضای کار و فعالیت ایجاد کرد تا برای جامعه تأثیر جدی داشته باشد، اگر رأی مردم به من تعلق گرفت بنای من این است که از تعطیلی کارگاه‌های کوچک حتماً جلوگیری کنم و ظرفیت‌های تولیدی را در اختیار جویندگان کار قرار دهم تا این ظرفیت ان‌شاءالله مشکل جویندگان کار را حل کند و فعال و اثرگذار باشد.

آیت‌الله رئیسی یکی دیگر از مشکلات استان کردستان را ضعف در بهره‌برداری پتانسیل‌های ارزشمند تجاری و بازرگانی دانست و افزود: کردستان به‌دلیل ارتباط با کشور‌های همجوار می‌تواند در فعال کردن ترانزیت جنوب و شمال بسیار مؤثر باشد و یکی از مراکز صادرات و تولید در منطقه شود.

وی وضعیت سفره و معیشت، اشتغال و مسکن در کردستان را بسیار رنج‌آور خواند و خاطرنشان کرد: زمین در کردستان کم نیست، می‌توان هزینه‌های جدی سبد خانوار را کم کرد و مسکن‌سازی رواج یابد، ایجاد سالانه یک‌میلیون شغل و مسکن در کشور که در برنامه‌های خود مطرح کرده‌ان کف ایجاد این وعده‌ها است که با فعالیت و همت مردم و مدیران این میزان قابل افزایش است تا هیچ‌کس دغدغه مسکن و شغل نداشته باشد.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اضافه کرد: چرا باید مسکن مهر آن‌قدر طول بکشد که خانواده‌ها در زجر قرار بگیرند؟ مسکن مهر می‌توانست در سال‌های اول به اتمام برسد، مردم سال‌ها منتظر هستند، مردمانی که با فروش طلا و کالای منزل در سال‌های اول تاکنون صاحب هیچ مسکنی نشده‌اند، معتقدم موضوع مسکن‌سازی کاملاً با همت مردم و فعالیت دولت فعال شود و به‌عنوان اقتصاد پیشران بسیاری از صنایع را به‌دنبال خود بکشاند و مشکل مردم را حل کند و اشتغال جوانان را به‌همراه داشته باشد.

وی ابراز داشت: بنده به‌برکت امام رضا «ع» در مشهد شروع به ساخت‌وساز مسکن برای زائران و زوج‌های جوان کردم که به‌گفته مسئولان بسیاری از نیاز‌ها در قالب این طرح برطرف شد.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خطاب به دختر و پسر کُرد و خانواده‌های کُرد که به هر دلیلی سرخورده، ناامید و ناراحت هستند، تصریح کرد: به‌عنوان یک طلبه خدمتگزار که با کار‌های من آشنا هستید با صداقت، برنامه، کارنامه و اراده جدی برای کار جهادی و تحول زندگی شما دارم، اما اجرای این طرح‌ها نیازمند همت مردم است.

وی خطاب به مردم استان کردستان گفت: حضور و مشارکت شما در انتخابات و پشتیبانی‌های دولت آینده را می‌خواهم، رأی شما پشتیبانی دولت آینده است، مردم کُرد بدانند امروز تلاش و مجاهدت‌هایتان، ایستادگی در برابر عناصر متجاوز و بیگانه در این استان قابل تقدیر است، نباید دغدغه کار و معیشت داشته باشید، از اول پیروزی انقلاب اسلامی به‌واسطه کاری در همدان در جریان مسائل کردستان هستم به‌نظرم با همکاری دولت و اخلاصی که در جای جای این کشور دارند، امیدوارم وضع زندگی مردم متحول شود.

آیت‌الله رئیسی با تأکید به اینکه "ما نیازمند تحول از جمله اجرای عدالت در توزیع امکانات، ظرفیت‌ها، استفاده از نیروی بومی در اداره دولت و نیروی بومی فعال و دلسوز به منطقه و شهر هستیم"، خطاب به مردم یادآور شد: قطعاً در دولت بنده استفاده از نیروی بومی در دستور کارمان خواهد بود، در غیر این‌صورت ظلم است و خداوند ظلم به این نیروی تحصیل‌کرده و کارآمد را معطل نخواهد گذاشت.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با تذکر اینکه اجرای عدالت بدون مردم‌سالاری دینی امکان‌پذیر نیست، افزود: مردم عدالت را اجرا می‌کنند، اگر کسی خواست حرفی بزند و مظلومی خواست حق خود را بگوید نباید با لکنت زبان باشد. در دادگستری هم گفته‌ام که اگر کسی پول نداشت وکیل بگیرد و یا زبان حقوقی نداشت که حرف بزند، این وظیفه ماست که بتوانیم زمینه حرف‌زدن او را فراهم کنیم.

آیت‌الله رئیسی با دعوت از همه مردم به‌ویژه جوانان کردستانی برای حضور گسترده پای صندوق‌های رأی خاطرنشان کرد: اگر رأی مردم به بنده تعلق گرفت به‌عنوان خدمتگزار صادق به‌سوی رفع مشکلات مردم گام خواهم برداشت.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها