مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت:

مصرف روغن‌های جامد باعث سکته قلبی می‌شود

پروستاتیت چیست و چطور درمان می شود؟
کد خبر: ۱۳۲۱۰۰۷
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا وسیما؛ التهاب غده پروستات که ممکن است با علائم مختلفی بروز کند؛ پروستاتیت نامیده می‌شود. سخت یا دردناک بودن دفع ادرار، تکرر ادرار، تب، کمردرد، درد کشاله ران و کاهش میل جنسی از علائم این عارضه هستند.

پروستاتیت احتمال دارد با سایر عفونت‌های مجرای ادرار اشتباه شود.

علل پروستاتیت: دو نوع پروستاتیت وجود دارد: پروستاتیت حاد و پروستاتیت مزمن باکتریایی. هر دو نوع این پروستاتیت‌ها ناشی از عفونت پروستات هستند. برخی انواع التهاب پروستات ممکن است ناشی از آن باشند که عضلات لگن یا مثانه درست عمل نمی‌کنند.

درمان پروستاتیت: درمان بر اساس علت پروستاتیت است. پزشک برای آنکه علت را پیدا کند ممکن است معاینه مقعدی یا آزمایش ادرار از شما بگیرد.

آنتی بیوتیک‌ها برای درمان التهاب پروستات که ناشی از عفونت است به کار می‌روند. شما آنتی بیوتیک‌ها را برای چند هفته یا چند ماه مصرف کنید. اگر پروستاتیت شدید باشد، ممکن است لازم باشد که برای درمان با آنتی بیوتیک داخل وریدی به بیمارستان بروید.

از آنجایی که پزشکان هنوز علت پروستاتیت بدون عفونت را نفهمیده اند، درمان ممکن است سخت باشد.

پزشک ممکن است تجویز آنتی بیوتیک را برای درمان عفونت پنهانی امتحان کند. دارو‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن یا حمام آب گرم ممکن است به بهبودی شما کمک کند. برخی مردان با مصرف کردن دارو‌های کمک کننده به کارکرد غده پروستات یا مثانه بهتر می‌شوند.

بعضی اوقات پروستاتیت ناشی از میکروب‌هایی مانند کلامیدیا است که از راه مقاربت منتقل می‌شوند. اما در اغلب موارد پروستاتیت ناشی از عفونت‌هایی است که از راه آمیزش جنسی منتفل نشده اند و بنابراین عفونت به همسر بیمار هم منتقل نمی‌شود. پروستاتیت و راه‌های درمان آن

فردی که یک بار سابقه پروستاتیت را دارد، ممکن است دوباره هم به آن مبتلا شود. آنتی بیوتیک‌ها ممکن است به خوبی به درون پروستات نفوذ نکند. به طورکه مقدار کمی از باکتری‌ها ممکن است درون پروستات پنهان شوند و آنتی بیوتیک‌ها نمی‌توانند آن‌ها را بکشند.

مصرف آنتی بیوتیک‌ها را یکباره قطع نکنید، مراقب باشید، چون هنگامی که شما مصرف آنتی بیوتیک را قطع می‌کنید، عفونت ممکن است دوباره شعله ور شود. اگر این اتفاق افتاد، شما مجبور هستید برای جلوگیری از عفونت مجدد؛ آنتی بیوتیک‌ها را برای مدت طولانی تری مصرف کنید.

پروستاتیتی که ناشی از عفونت نیست؛ اغلب از نوع مزمن است. اگر شما این نوع پروستاتیت را دارید، ممکن است لازم باشد برای مدت زمان طولانی دارو مصرف کنید.

این عارضه معمولا با دارو درمان می‌شود در اغلب موارد نیاز به جراحی نیست.

با این که پروستاتیت ممکن است باعث ناراحتی شما شود، باعث سرطان نمی‌شود.

نوشیدن آب کافی، ورزش منظم و درمان به موقع عفونت‌های ادراری در پیشگیری از پروستاتیت مؤثر است.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها