jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۳۲۰۳۰۵   ۲۱ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۷:۰۴

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری:

۸۰ درصد پول‌های مردم در بانک‌ها، صرف دلالی می‌شود

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بیش از ۷۴-۷۵ درصد و نزدیک به ۸۰ درصد پول‌های جمع شده مردم در بانک‌ها، در دلالی زمین، مسکن و بعضا دلالی سکه صرف می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین، محسن مهرعلیزاده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در پاسخ به این سوال که «برنامه جنابعالی برای اصلاح نظام بانکی چیست؟ به ویژه در بحث ناتراز بودن بانک‌ها، خلق نقدینگی، اعطای تسهیلات بدون ضمانت و افزایش معوقات چه برنامه‌ای دارید؟» افزود: در واقع، پول جمع شده در بانک‌ها تبدیل به قدرت تخریب بالا شده است.

وی با تاکید بر اینکه این قضیه نیز بدون تردید به دلیل کوتاهی بانک مرکزی اتفاق افتاده است گفت: اگر بانک مرکزی تاکنون با قاطعیت عمل می‌کرد، می‌توانست بانک‌ها را بدون بگیر و ببند، مکلف به عمل در چارچوب بانکداری و هدایت صحیح پول به سمت تولید کند.

مهرعلیزاده افزود: فعالیت در این وضعیت اگر برای بانکی صرف می‌کرد، می‌ماند و اگر نمی‌کرد، قطعا کم کم شروع به محدود شدن می‌کرد.

وی بیان کرد: به دلیل شناخت دقیق من از بانک و اینکه بنده موسس بانک دی بودم، می‌توانم بگویم متاسفانه تعدد بیش از اندازه بانک‌های خصوصی موجب تجارت یا دلالی شدن کار بانکداری یا ورود به بازار‌های مسکن و زمین شده است که از دلایل بروز گرانی، کمبود‌ها و تخریب در بازار‌ها است.

مهرعلیزاده گفت: به نظر من باید بانک‌ها را به صورت جدی و قطعی محدود به دریافت پول‌های مردم به صورت امانت و پس‌انداز کرده و آن را برای تولید استفاده کنیم و منظور از تولید، نه لزوما حضور در بورس است بلکه به صورت وام در اختیار تولید قرار گیرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: کمتر از ۲۳ درصد از پس‌ انداز‌های مردم در بانک‌ها با وثیقه‌های سنگین و غیرقابل عمل و نرخ بهره بسیار بالا در اختیار تولیدکننده قرار می‌گیرد. به همین دلیل، تولیدکنندگان رغبتی برای پول گرفتن از بانک‌ها ندارند و در تولید دچار کسری می‌شوند.

وی اضافه کرد: یکی از بانک‌های خصوصی از نظر حجم و اندازه محدود است و کار بسیار حرفه‌ای بانکداری انجام می‌دهد، اما اکثر بانک‌های خصوصی، کارشان را در بحث دلالی توسعه می‌دهند.

مهرعلیزاده گفت: اگر بانک مرکزی با قاطعیت این کار را انجام می‌داد، پول کم زوری که از مردم جمع می‌شود، در بانک‌ها تبدیل به پول پر زور شده و وارد تولید می‌شود تا اگر مشکل و مانعی برای تولید است از جمله مسائل مالی، برطرف شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر