آژانس سلامت سازمان ملل متحد تاکید کرد؛

الزام کشورها به اهدای ۲۵۰ میلیون واحد واکسن کرونا

آژانس سلامت سازمان ملل متحد کشورهای عضو را ملزم کرد ۲۵۰ میلیون واحد واکسن کووید ۱۹ را به این سازمان اهدا کنند.
کد خبر: ۱۳۱۹۳۳۷

به گزارش جام جم آنلاین، روز شنبه از رویترز و طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی تاکنون در حدود دو میلیون واحد واکسن کووید ۱۹ در سراسر جهان توزیع شده و حدود ۶۰ درصد از این واکسن‌ها در سه کشور چین، آمریکا و هندوستان مورد استفاده قرار گرفته است اما تنها ۰.۵ درصد از این واکسن‌ها در اختیار کشورهای کم‌درآمد قرار گرفته که حدود ۱۰ درصد از جمعیت زمین را در خود جای داده‌اند. این در حالی است که هنوز بسیاری سالمندان و کارکنان بخش بهداشت در این کشورها واکسینه نشده‌اند.

به همین علت تدروس آدهانوم دبیرکل سازمان ملل متحد از تمام کشورهای جهان خواست به منظور مدیریت چالش‌های بی‌سابقه این پاندمی همکاری کنند و بخشی از واکسن‌های تولیدی خود را با کشورهای کم‌درآمد تقسیم کنند.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

انگلیس اولین کشور اروپایی بود که واکسیناسیون را آغاز کرد و آن را سریع‌تر از سایر کشوها پیش برد. اما اکنون دچار چالش شیوع گونه‌های مختلف ویروس کرونا شده است.

منبع: ایرنا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها