jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۴۴۶۵   ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۵:۰۵

کاوشگر استقامت برای نخستین بار صدای پرواز هلی کوپتر «نبوغ» را روی سطح مریخ ثبت کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، ناسا نخست تصاویر و بعد یک ویدئو از مریخ منتشر کرد که توسط هلی کوپتر مریخی ثبت شده بود. اکنون سازمان فضایی آمریکا کلیپ صوتی پرواز نبوغ در هوای مریخ را نیز منتشر کرده است.

آزمایشگاه JPL ناسا این کلیپ صوتی را روز گذشته و قبل از انجام پنجمین پرواز آزمایشی هلی کوپتر منتشر کرد. در حقیقت کاوشگر استقامت حرکت سریع پروانه‌های «نبوغ» را در چهارمین پرواز بر فراز سیاره سرخ ثبت کرده بود.
کلیپ صوتی مذکور با استفاد از میکروفونی روی ابزار SuperCam کاوشگر استقامت ضبط شده است.

این نخستین باری است که یک کاوشگر صوت کاوشگر دیگر را در محیطی خارج از زمین ثبت می‌کند. البته به گفته کارشناسان این کلیپ ارزشی بیشتر از ثبت صوت یک هلی کوپتر را در خود دارد.

دیوید میمون استاد علوم سیاره‌ای در انستیتو ISAE-SUPAERO فرانسه می‌گوید: این صوت مانند یک معدن طلا است و درک انسان از اتمسفر مریخ را ارتقا می‌دهد.
 
تعداد بازدید : 93

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، طی چهارمین پرواز هلی کوپتر، صدای حرکت تیغه‌های پروانه نبوغ به سختی قابل شنیدن بود. زیرا این هلی کوپتر ۱.۸ کیلوگرمی ۸۰ متر با میکروفون کاوشگر استقامت فاصله داشت. از سوی دیگر باد نیز روی صدای حرکت ابزار تأثیر می‌گذاشت.

به همین دلیل محققان صدای حرکت تیغه‌های هلی کوپتر را ایزوله و بزرگنمایی کردند تا صدای آن راحت تر شنیده شود.

نبوغ نخستین هلی کوپتری است که در اتمسفر یک سیاره دیگر پرواز کرده است.

در همین راستا  هلی کوپتر نبوغ  شب گذشته پنجمین پرواز خود را انجام داد.  طی این عملیات نبوغ  به ارتفاع ۵ متری سطح مریخ رفت و مسافت ۱۲۹ متر را طی کرد.  هرچند چهار پرواز پیشین رفت و برگشت بود اما عملیات جدید فقط یک طرفه بود . نبوغ پس از رسیدن به مقصد مورد نظر ارتفاع خود را به ۱۰ متر افزایش داد و چند عکس ثبت کرد. سپس روی یک نقطه جدید فرود آمد. کل فرایند ۱۰۸ دقیقه طول کشید.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها