jamejamonline
قزوین عمومی کد خبر: ۱۳۱۲۶۰۶   ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۷:۳۲

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

۲۰۰ هزار تست کرونا در استان قزوین انجام شد.

نامدار گفت: از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز ۲۰۰ هزار تست کووید ۱۹ در استان قزوین انجام شده است.

title

به گزارش جام جم آنلاین قزوین، «پیمان نامدار» در نشست خبری که امروز (دوشنبه 6 اردیبهشت) به صورت مجازی برگزار شد، بیان کرد: در هفته سلامت قرار داریم و شعار هفته سلامت در سال جاری ساختن جهانی عادلانه تر و سالم تر برای همه است و امیدوایم در سایه نظام و با همت مردم بتوانیم این دغدغه بزرگ را برای مردم مرتفع کرده و دسترسی مردم را به خدمات عادلانه و سالم تر مهیا کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه داد: امید به زندگی در 40 سال گذشته 52 سال بوده و الان به بالای 72 سال در میانگین کشوری و 75 سال در استان رسیده است که این امر حاصل زحمات در حوزه بهداشت و درمان و حوزه های مرتبط با سیاستگذاری سلامت و ارگان های متعددی است که در آن نقش داشته اند.

وی عنوان کرد: 20 تا 25 درصد بار سلامت بر عهده وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی بوده و 75 درصد بر عهده سایر ارگان ها و نهادها است، بنابراین اگر نهادهای مختلف و همه کسانی که می توانند در اجتماعی شدن سلامت تلاش کنند می توانیم به سلامتی مردم دلگرم باشیم و امید به زندگی را افزایش دهیم و ان شاالله این امید به زندگی در کنار افزایش کیفیت هم باشد.

نامدار اضافه کرد: از فردا واکسیناسیون افراد سالمند را آغاز می کنیم و لازم است در این خصوص اطلاع رسانی های لازم از سوی رسانه ها صورت گیرد.

وی توضیح داد: وظیفه تیم بهداشت و درمان تزریق واکسن و تطبیق فرد معرفی شده برای واکسیناسیون است و مسئولیت معرفی افراد د در واحدهای مختلف بر عهده دستگاهی است که این افراد  را معرفی کرده و ما آنچه انجام می دهیم، تطبیق سند، اسم و مشخصات برای واکسیناسیون است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: جمعیت استان یک میلیو ن و 300 هزار نفر است و آنچه در سامانه سیب وجود دارد یک میلیون و 200 هزار نفر است بنابراین برای اینکه افراد بدانند در کدام مرکز جامع سلامت طی پنج سال گذشته خدمتی گرفتند و آیا در سامانه سیب ثبت نام شدند، شماره پیامکی اطلاع رسانی می شود که افراد با وارد کردن کد ملی بدانند که در سامانه سیب ثبت نام شده اند و اگر ثبت نام نشده بودند، در برنامه زمان بندی به مرکز جامع خدمات سلامت معرفی شده تا ثبت نام کنند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به کمبود واکسن های در حال حاضر در اختیار ماست واکسیناسیون ما با تأخیر انجام می شود و در شرایط فعلی از فردا که واکسیناسیون سالمندان صورت می گیرد روزانه در ساعت مشخص اطلاع رسانی در این خصوص صورت می گیرد.

نامدار اعلام کرد: مردم باید بدانند واکسیناسیون 2 خاصیت دارد و هیچ واکسنی ایمنی 100 درصدی ایجاد نمی کند واکسیناسیون می تواند جلوی مرگ را بگیرد بنابراین هدف ما کاهش مرگ و میر و کاهش موتاسیون است.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد حوزه سلامت استان اظهار کرد: با وجود آسیب های زیادی که کرونا وارد کرد ولی این امر موجب شد اتفاقات خوبی در حوزه سلامت رخ دهد  و کمک های خیران و توجه مسئولان را به این حوزه داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین تأکید کرد: از ابتدای شیوع کرونا در تأمین تجهیزات پزشکی 80 میلیارد هزینه شد 40 دستگاه ونتیلاتور به دستگاه های ما و 160 تخت عادی و ویژه به تخت های استان افزوده شده است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به افزایش تست های کرونا در استان تا به امروز 200 هزار تست کووید 19 در استان انجام شده است و بالغ بر 200 نفر نیروی پرستار جذب شدند و به صورت شرکتی در اختیار این مجموعه قرار گرفتند

نامدار در پایان یادآور شد: تا پنجم اردیبهشت ماه 12 هزار و 347 واکسن نوبت اول و 3 هزار واکسن نوبت دوم را به گروه های هدف تزریق کرده ایم و از فردا هم واکسیناسیون گروه هدف بعدی آغاز می شود./ به نقل از شبستان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

نیازمندی ها