jamejamonline
آذربایجان شرقی کد خبر: ۱۳۱۱۹۲۵   ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۷:۲۶

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌شرقی

سال گذشته ۵۵ اثر تاریخی در استان ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌شرقی گفت: طی سال گذشته تعداد ۵۵ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی استان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

به گزارش جام جم آنلاین آذربایجان شرقی ، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌شرقی گفت: طی سال گذشته تعداد ۵۵ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی استان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

به گزارش جام جم آنلاین آذربایجان شرقی ، احمد حمزه زاده روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه حفاظت و صیانت از آثار و ابنیه‌های تاریخی یکی از نیازمندی‌های مهم کشور برای پشتوانه سازی هویتی و فرهنگی است، اظهار کرد: بر همین اساس آذربایجان شرقی با برخورداری از تاریخ چندین هزار ساله، جغرافیای طبیعی، انسانی،  سیاسی و فرهنگی پراهمیت در این حوزه پیشرو است.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی آذربایجان شرقی پارسال مرمت، حفاظت، بازسازی و ساماندهی ۳۴ اثر ارزشمند و تاریخی استان را در دستور کار قرار داده بود، افزود: برای نیل به اهداف حفاظتی و صیانتی از ابنیه تاریخی، این اداره کل حفاظت، مرمت، بازسازی و کاوش این تعداد اثر، از جمله کاوش، مرمت و ساماندهی مجموعه تاریخی ربع رشیدی، مجموعه حسن پادشاه، مقبره چهار منار و بازار تاریخی تبریز و همچنین مرمت و ساماندهی مجموعه شیخ شهاب‌الدین اهری را در رأس این امور قرار داد.

حمزه زاده از مستندنگاری سنگ‌ قبرهای دوره اسلامی شهرستان اهر و جمع‌آوری در محوطه بنای تاریخی قاسم خان اهری و همچنین مستندنگاری سنگ‌قبرهای دوره اسلامی شهرستان ورزقان و جمع‌آوری در محوطه بنای تاریخی امیر ارشد در راستای راه‌اندازی موزه سنگ در ارسباران خبر داد.
وی انجام مطالعات پیوسته و تخصصی در خصوص برخی از مناطق و آثار تاریخی آذربایجان شرقی را از دیگر اقدامات ویژه میراث فرهنگی در سال ۹۹ بیان و اضافه کرد: طی سال گذشته مطالعات اولیه و تهیه پروپوزال برای مجموعه فرهنگی تاریخی غازانیه و اخذ مجوز کاوش برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و همچنین مطالعه و جمع‌آوری اطلاعات پایه برای کتیبه‌های تاریخی پیش از اسلام موجود در استان به منظور ارائه طرح، ساماندهی و حفاظت انجام شد.

حمزه زاده از اجرای برنامه گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم برای محوطه تاریخی آغچه ریش چاراویماق و الله قلی تپه سی در شهر لیلان از توابع شهرستان ملکان و همچنین ادامه کاوش شهر تاریخی اوجان واقع در شهرستان بستان‌آباد و ساماندهی مجدد ترانشه های کاوش شده در ربع رشیدی تبریز به منظور جلوگیری از تخریب معماری‌های مکشوفه در سال‌های گذشته، خبر داد.

به گفته وی،  میراث فرهنگی آذربایجان شرقی طی پارسال اقدام به ثبت ملی ۵۵ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی کرد که از این میان ۱۷ اثر ثبت‌ شده متعلق به بناهای تاریخی (آثار غیرمنقول)، ۱۱ اثر متعلق به آثار منقول، ۱۳ اثر طبیعی، ۱۴ اثر معنوی و در حوزه حریم آثار تاریخی نیز اقدام به تعیین حریم ۱۷ اثر کرده است.


ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: