jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۰۷۵۷۷   ۲۵ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۳:۰۲

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، به ارزیابی تاثیر یک روش درمانی بر بیماری مزمن کلیه پرداختند و آن را روی گربه‌ها آزمایش کردند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، پژوهشگران در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه گربه‌های مبتلا به بیماری مزمن کلیه ممکن است به آگاهی در مورد درمان انسان‌ها کمک کنند.

درمان بیماری مزمن کلیه در انسان‌ها، بر کند کردن روند آسیب رسیدن به این اندام تمرکز دارد. این بیماری می‌تواند پیشرفت کند تا در مرحله نهایی به نارسایی برسد و بدون انجام دادن دیالیز یا پیوند کلیه ممکن است کشنده باشد.

بیماری مزمن کلیه، ۳۰ تا ۵۰ درصد گربه‌های ۱۵ سال به بالا را درگیر می‌کند. فیبروز یا زخم‌هایی که در نتیجه این بیماری ایجاد می‌شوند، در انسان و حیوان متداول هستند. بیماری کلیه گربه‌ها در مرحله نهایی، هیچ درمان موثری ندارد.

پژوهشگران در این پروژه، برای آزمایش اثرات یک درمان مولکولی بر فیبروز کلیه گربه‌ ها تلاش کردند. درمان‌ های احیاکننده با استفاده از سلول‌ های بنیادی و شکاف‌های عروقی آزمایش شده‌اند اما جمع کردن سلول‌ ها کاری پرهزینه و زمان‌بر است و به قابلیت‌های پیشرفته پردازش سلول نیاز دارد که در بیشتر اقدامات صورت گرفته در دامپزشکی موجود نیست.

«جولی بنینگتون»، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ممکن است که استفاده از مولکول‌های مبتنی بر سلول برای درمان فیبروز کلیه، یک روش امیدوارکننده باشد. درمان‌های کنونی، داروها و رژیم‌های غذایی را در بر دارند تا بتوانند سرعت پیشروی بیماری را کند کنند و طول عمر را افزایش دهند. برای این درمان‌ها، جایگزین‌هایی مورد نیاز است.

پژوهشگران در این پروژه، گروهی از کموکین‌های سیگنال‌دهنده موسوم به «CXCL12» را به کار بردند که توسط سلول‌ها تولید می‌شود و محرک بازسازی بافت است.

نوع انسانی CXCL12 به صورت تجاری در دسترس قرار دارد، کم‌هزینه است و ثابت شده که به کاهش فیبروز در جوندگان مبتلا به بیماری مزمن کلیه منجر می‌شود.

هدف از این پژوهش، آزمایش ایمنی و کارآیی تزریق CXCL12 به داخل کلیه گربه‌های مبتلا به فیبروز مزمن کلیه بود که ابتدا در یک مدل پیش‌بالینی گربه‌ و سپس در یک پروژه آزمایشی، روی گربه‌هایی صورت گرفت که ممکن بود در مراحل ابتدایی بیماری کلیه باشند.

«کودی ویلیامز» از پژوهشگران این پروژه گفت: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهند که تزریق CXCL12 می‌تواند یک روش احتمالی جدید برای درمان بیماری کلیه در گربه‌ها باشد و به صورت گسترده به کار برود. هنوز باید ارزیابی‌های بیشتری در این زمینه انجام شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو