jamejamonline
استانها کرمانشاه کد خبر: ۱۳۰۶۵۶۸   ۱۸ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۰:۵۳

زعفران محصولی جایگزین کشت غیراصولی برنج در استان کرمانشاه

کشت طلای سرخ در شهرستان جوانرود

روی آوردن برخی کشاورزان به کشت بی رویه برنج که چندسالیست در استان رواج پیدا کرده است خطر از دست رفتن منابع زیر زمینی دشت های کرمانشاه را تهدید می کند. تغییر کاربری به زعفران موجب تحول جدی در زراعت استان شده است.

ساحل نادری- کرمانشاه،

زعفران به عنوان یک چاشنی اصیل ایرانی همواره برای هر ایرانی از قدیم الایام نامی آشناست.

کارشناس مسئول روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان جوانرود اظهار کرد:
در حال حاضر این محصول به عنوان یک محصول درآمدزا و دارای شرایط ایده ال  از نظر تولید و کشت در استان کرمانشاه و شهرستان جوانرود بسیار  مورد توجه است و متقاضیان فراوانی هم دارد.

پویا بازرگان افزود: زعفران  محصولی است  که کشت آن همواره در استان خراسان و چندنقطه دیگر کشور مشاهده می گردد، چندسالیست با کمک و  توجه محققان و همت کارشناسان جهادکشاورزی در استان کرمانشاه و شهرستان جوانرود نیز کشت می گردد و از عیار بسیار بالایی برخوردار است.


کارشناس روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان جوانرود همچنین یاد آور شد:این محصول که مناسب آب و هوای استان کرمانشاه و شهرستان جوانرود است، به عملیات آماده سازی چندانی نیاز ندارد. برای کشت این محصول  شخم و دیسک زمین  و کود حیوانی پوسیده شده را به زمین اضافه میکنند.


وی در خصوص زمان کشت زعفران گفت شهریور ماه تا اوایل مهرماه زمانی است که پیاز زعفران کاشته می شود و نیاز به ۲ بار آبیاری دارد.


مهندس پویا بازرگان گفت :بعد از کشت و آبیاری به فاصله چند روز می توان اولین برداشت محصول را انجام داد. با توجه به اینکه زعفران محصولی ۷ ساله است، پس تا ۷ سال میتوان برداشت انجام داد. البته پیک برداشت سالهای سوم تا پنجم است.


کارشناس روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان جوانرود گفت: در راستای ترویج و تشویق کشاورزان  به کشت زعفران و افزایش اشتغالزایی در روستاها، به کشاورزان متقاضی کشت این محصول، کمک بلاعوض دولتی جهت تامین نیمی از پیاز زعفران تعلق می گیرد.


مهندس پویا بازرگان خاطر نشان کرد: کشت هر هکتار زعفران  به حدود ۴ تن پیاز نیاز دارد  که با این اقدام  ۲ تن آن  "نصف پیاز مورد نیاز"  توسط دولت تامین و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

وی افزود: گفتنی است  به همت مدیر، مسئولین و کارشناسان شهرستان جوانرود  تا کنون ۲۳ تن پیاز زعفران تامین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته  است.


همچنین این  محصول  سطحی در حدود  ۱۷ هکتار  از اراضی شهرستان جوانرود جهت ۴۰ نفر متقاضی کشت را در بر گرفته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.

نیازمندی ها