jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۰۶۳۳۰   ۱۶ اسفند ۱۳۹۹  |  ۲۲:۰۴

پژوهشگران آمریکایی و هلندی مطرح کردند؛

کلید چاقی و لاغری در دست قارچ‌ های روده!

پژوهشگران آمریکایی و هلندی در بررسی جدیدی، نقش قارچ‌ های روده را در افزایش وزن مورد ارزیابی قرار دادند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، پژوهش جدیدی نشان می‌دهد موش‌هایی که نوع خاصی از قارچ‌ها در روده آنها ساکن هستند، پس از خوردن غذاهای فرآوری شده، بیشتر از موش‌هایی که میکروبیوم روده آنها میزبان جوامع گوناگون قارچی بود، اضافه‌وزن پیدا کردند.

پژوهشگران دانشگاه آلاباما در برمینگهام (UAB) در آمریکا و دانشگاه وریج آمستردام (VUA) در هلند، به بررسی این موضوع پرداختند که آیا قارچ‌ های میکروبیوم روده، واکنش متابولیکی میزبان خود را نسبت به غذای فرآوری شده تغییر می‌دهند یا خیر. آنها برای این کار، موش‌هایی را که از نظر ژنتیکی یکسان اما میزبان قارچ‌های متفاوتی بودند، مورد بررسی قرار دادند.

پژوهشگران، موش‌ها را با غذای استاندارد یا فرآوری شده تغذیه کردند و پس از شش هفته، چربی بدن آنها و همچنین ژن‌ها و هورمون‌های مرتبط با متابولیسم را مورد بررسی قرار دادند.

پژوهشگران در این پروژه، رابطه میان قارچ‌ های روده و غذاهای فرآوری شده را به طور خاص مورد بررسی قرار دادند زیرا این غذاها با افزایش وزن ناسالم در انسان مرتبط هستند.

در این آزمایش، خوردن غذاهای فرآوری شده موجب شد که بیشتر موش‌ها چاق شوند اما مقدار وزن و نحوه تغییر متابولیسم، در موش‌های دارای میکروبیوم‌های گوناگون، متفاوت است. پژوهشگران پس از بررسی میکروبیوم هر موش، از یادگیری ماشینی استفاده کردند تا بفهمند که کدام یک از قارچ‌ها بیشترین تاثیر را در متابولیسم دارند.

پژوهشگران دریافتند موش‌هایی که میکروبیوم روده آنها مقدار بیشتری از قارچ موسوم به «Thermomyces» و مقدار کمتری از قارچ «ساکارومایسس» (Saccharomyces) را در بر دارد، ۱۵ درصد بیش از موش‌ هایی که روده آنها حاوی قارچ‌ های متفاوتی است، اضافه‌وزن پیدا می‌کنند.

میکروبیوم روده می‌تواند بر متابولیسم بدن موثر باشد. بیشتر افراد تصور می‌کنند که میکروبیوم روده فقط باکتری‌ها را در بر دارد اما قارچ‌ها با این که تعداد کمتری از آنها نسبت به باکتری‌ها وجود دارد، از اعضای حیاتی این اجتماع میکروبی به شمار می‌روند.

میکروبیوم‌ها در افراد گوناگون، متفاوت هستند؛ بنابراین قارچ‌هایی که در روده یک نفر زندگی می‌کنند، می‌توانند با قارچ‌های ساکن روده افراد دیگر متفاوت باشند. این موضوع، در مورد موش‌های این پژوهش نیز صدق می‌کرد.

دانشمندان هنوز اطلاعات کمی در مورد تاثیر قارچ‌های روده بر سلامت انسان دارند. این پژوهش، یکی از نخستین پژوهش‌هایی است که نحوه تاثیر قارچ‌های روده بر متابولیسم بدن را نشان می‌دهد.

اگر قارچ‌های روده، متابولیسم بدن انسان را نیز مانند موش‌ها تغییر بدهند، پژوهشگران می‌توانند رژیم‌های غذایی متناسب با میکروبیوم‌های خاص را ارائه کنند. همچنین ممکن است که با این روش بتوان میکروبیوم قارچی فرد را برای کنترل وزن تنظیم کرد.

دانشمندان هنوز در حال بررسی قارچ‌هایی که ممکن است در روده ساکن شوند و قارچ‌هایی که فقط از روده عبور می‌کنند، هستند. اگرچه بسیاری از تعاملات میان انسان و قارچ‌های روده آنها مفید است اما ممکن است همیشه این گونه نباشد. برای نمونه، ممکن است که قارچ‌ها در ابتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر نقش داشته باشند و خطر ابتلا به سرطان پانکراس را نیز افزایش دهند.

وجود یا عدم وجود برخی از قارچ‌ها می‌تواند تاثیر مستقیمی بر سلامتی داشته باشد. تعامل قارچ‌ها با باکتری‌ها نیز بسیار مهم است. این پژوهش، گام‌هایی اساسی را برای درک رابطه پیچیده میان جوامع باکتریایی و قارچی هنگام همکاری برای هضم غذای فرآوری شده برمی‌دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو