jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۱۳۰۶۳۰۷   ۱۶ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۴:۵۷

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

خانه‌ها و حتی محل کار که یک سال از آنها بهره‌برداری شده است، اکنون نیاز به نظافت کامل دارد تا دوباره آماده استفاده در سال جدید باشد.

اگرچه این کار بسیار ارزنده و مهم است اما خطراتی نیز درآن وجود دارد که بی‌احتیاطی در انجام آن می‌تواند آسیب‌هایی به افراد وارد کند.

در همین خصوص به توصیه‌های مهمی اشاره می‌کنم و امید است با رعایت این موارد بدون حادثه و اتفاق ناگواری سال جدید را آغاز کنیم.

هنگام نظافت دیوارها و سقف‌های خانه و محل کار، از نردبان دوطرفه یا چهارپایه استفاده کرده و از سطح اتکای مناسب آن با زمین مطمئن شوید.

از تکیه دادن نردبان به دیوار به‌خصوص در سطوح کاشی و سرامیک خودداری کنید.

بهتر است زیر پایه‌های نردبان، پوشش‌های لاستیکی برای جلوگیری از سقوط وجود داشته باشد.

استفاده از مواد قابل اشتعال و انفجار مانند بنزین، تینر و الکل برای شست‌وشوی کف آشپزخانه، حمام و غیره به‌ویژه در محیط‌های بسته بسیار خطرناک است. تجمع بخارات ناشی از تبخیر این مواد، در صورت حتی روشن شدن چراغ می‌تواند حادثه‌ساز شود.

اگر از مواد شیمیایی مخصوص شست‌وشوی منزل استفاده می‌کنید، در و پنجره‌ها باز باشد که گردش هوا انجام شود. بخارات این مواد برای سلامت و به‌خصوص اندام‌های تنفسی انسان بسیار مضر است.

مواد شوینده مانند وایتکس، جوهر نمک و غیره را روی زمین و در دسترس کودکان نگذارید و در حد استاندارد از آنها استفاده کنید.

هنگام تمیز کردن شیشه‌ها و پنجره‌های خانه احتیاط و از رفتن لبه پنجره روی نرده‌ها و قرنیزهای آن خودداری کنید.

شست‌وشوی لوازم برقی مانند لوستر، چراغ روشنایی و... قبل از قطع کامل جریان برق بسیار خطرناک است و احتمال برق گرفتگی افراد را افزایش می‌دهد. ابتدا جریان برق را قطع کرده و فقط با دستمال، نسبت به پاکسازی این وسایل اقدام کنید.

از انباشتن زباله‌های تولید شده نظیر روزنامه باطله، کارتن و مقوا و لوازم مستعمل در خانه، راه‌پله‌ها و به‌ویژه پارکینگ‌ها خودداری کنید. تجمع این مواد، می‌تواند کودکان را برای برپایی آتش تحریک کند.

خانه تکانی یک کار گروهی است. از جابه‌جا کردن وسایل سنگین مانند یخچال، اجاق گاز و غیره به تنهایی خودداری کنید. این کار می‌تواند آسیب‌هایی به شما وارد کند.

خانه تکانی فرصت خوبی است که وسایلی مانند اجاق گاز و یخچال که کمتر جابه‌جا می‌شوند را نیز از نظر سلامت اتصالات بررسی کنید.

در این هنگام، سیم‌های برق و شیلنگ گاز و سایر اتصالات را مورد بازدید قرار دهید و از سلامت آنها مطمئن شوید.

از ریختن مواد قابل اشتعال در چاه‌های فاضلاب، دستشویی، سرویس بهداشتی و غیره خودداری کنید، چرا که احتمال انفجار و آتش‌سوزی وجود دارد.

خاموش‌کننده‌ها از جمله وسایلی هستند که ممکن است فراموش شوند. از فرصت استفاده کرده و آنها را نیز بازدید کنید و درصورت نیاز به شارژ دوباره، این کار را انجام دهید.

سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، در روزهای منتهی به سال نو و با توجه به حضور گسترده شهروندان در اماکن تجمعی مانند فروشگاه‌ها، سراها، پاساژها، شلوغی و ترافیک معابر، در این محل‌ها مستقر می‌شود که امید است شهروندان نیز همواره با رعایت اصول ایمنی، همکاری خوبی با آتش‌نشانان داشته باشند که این ایام نیز بدون مشکل خاصی سپری شود.

جلال ملکی - سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

زلزله‌ ها هر ساله رخ می‌دهند و متاسفانه غیر از آثار منفی‌شان دستاوردی ندارند. از زلزله بم ۱۳۸۲ تا زلزله سی‌ سخت ۱۳۹۹ بسیار درس‌ها و آموخته‌هایی بودند که شوربختانه مورد توجه مدیران قرار نگرفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر