jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۰۵۵۱۹   ۱۵ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۵:۲۷

یک قطعه یخ عظیم، به اندازه شهر لندن پایتخت انگلیس از یخ های اقیانوس قطب جنوب جدا شد که محققان این اتفاق را فاجعه ای غیرقابل درک قلمداد می کنند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از گاردین ، این جدایی کمی بیش از 20 کیلومتر از ایستگاه تحقیقاتی هالی رخ داده اما هیچ کس در پایگاه نبوده است و بنابراین خطری برای زندگی انسان وجود ندارد.

با این حال محققان بر این باورند که این اتفاق فاجعه ای زیست محیطی به شمار می رود.

 تکه ای از آب یخ زده به ضخامت 150 متر کیلومتر مربع با مساحت هزار و 270 کیلومتر مربع ، از حجم یخی «برونت» واقع  در اقیانوس قطب جنوب جدا شد.

ترکهای بزرگ در یخ این قسمت از قطب جنوب اولین بار یک دهه پیش کشف شد.

آدریان لاكمن ، یخبندان شناس انگلیسی و استاد زمین شناسی در دانشگاه سوانزی در ولز ، در هفته های گذشته تصاویر این وزش را بررسی كرده و زمان جدا شدن یخ بزرگ از یخچال را تخمین زده بود.

این متخصص گفت: اگرچه از بین رفتن قسمتهای زیادی از قفسه های یخی قطب جنوب یک قسمت کاملاً طبیعی از عملکرد آنها است ، اما حوادث بزرگ می تواند از نتایج آن باشد. زمان نشان خواهد داد که آیا این اتفاق باعث می شود قطعات بیشتری در روزها و هفته های آینده از بین بروند.

بالا آمدن سطح دریاها، ذوب شدن یخچال های طبیعی و بالا رفتن گرمای هوا همواره تهدیدی جدی برای زندگی بشر بیان می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو