حوادث گلستان؛ سرقت

انهدام باند دزدان خشن

حوادث خراسان رضوی؛ سرقت

سقوط دزدان پروازی در مشهد!

باند حرفه‌ای سارقان سابقه دار که با اقامت‌های کوتاه مدت در مراکز استان‌های کشور به منازل هموطنان دستبرد می‌زنند و به «دزدان پروازی» معروف هستند، این بار در بازداشتگاه پلیس آگاهی خراسان رضوی سقوط کردند.
کد خبر: ۱۳۰۰۸۳۵

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، به دنبال ارسال پرونده‌های سرقت از منازل به پلیس آگاهی خراسان رضوی که محتویات آن نشان می‌داد لوازم منزل و زیورآلات درحالی از واحد‌های آپارتمانی سرقت شده است که همه محل‌های سرقت دزدگیر یا دوربین مدار بسته نداشتند. با توجه به اهمیت موضوع و با صدور دستوری ویژه از سوی سردار محمد کاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) برای پیگیری جدی ماجرای دستبرد به منازل شهروندان به کارآگاهان عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی سپرده شد و به این ترتیب بررسی‌های میدانی از محل‌های سرقت آغاز شد. تحقیقات بیانگر آن بود که پلیس با یک باند حرفه‌ای سرقت روبه روست که با شیوه «دیلم زنی» به تخریب قفل و در منازل اقدام می‌کنند و اشیای با ارزش قابل حمل را می‌ربایند، اما سرقت برخی لوازم برقی و تلویزیون‌های بزرگ، نیز نشان می‌داد که سارقان از یک خودرو برای حمل اموال سرقتی استفاده می‌کنند بنابراین، تجزیه و تحلیل علمی و کارشناسی ماجرای سرقت از منازل و محیط‌های جغرافیایی وقوع جرم با حضور سرهنگ جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) آغاز شد و گروه تخصصی کارآگاهان اداره عملیات ویژه با استفاده از تجربیات کارآگاهی رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی به نتایجی دست یافتند که بیانگر ورود «سارقان پروازی» به مشهد بود.

سقوط دزدان پروازی در مشهد!

چرا که بررسی‌های ویژه نشان می‌داد شگرد سرقت از واحد‌های آپارتمانی مخصوص سارقانی است که بیشتر از جنوب کشور به مشهد می‌آیند و با اقامت کوتاه مدت در حاشیه شهر به منازل دستبرد می‌زنند و اموال را به صورت بارنامه به جنوب کشور انتقال می‌دهند.

 

گزارش ها حاکی است با به دست آمدن این اطلاعات، کارآگاهان در چند شاخه عملیاتی به تحقیق در این باره پرداختند و با استفاده از بانک اطلاعاتی مجرمان و همچنین شیوه و شگرد دزدان، به سرنخ‌هایی رسیدند که کارآگاهان را به سوی یکی از سارقان سابقه‌دار مشهدی سوق داد. او که منبع اطلاعاتی دزدان بود، وظیفه شناسایی محل‌های سرقت را نیز به عهده داشت و سارقان پروازی را برای یک دستبرد ماهرانه یاری می‌داد، اما وقتی کارآگاهان با فرماندهی سرهنگ «جان‌دیزآوندی» (رئیس اداره عملیات ویژه آگاهی خراسان رضوی) مخفیگاه سارق مذکور را در اطراف شهرک رضویه به محاصره درآوردند، مشخص شد که وی شبانه از این مکان گریخته است. به همین دلیل کارآگاهان به ردزنی متهم فراری با استفاده از تجهیزات پیشرفته پلیسی پرداختند و او را در حالی زیر چتر اطلاعاتی گرفتند که در محور مشهد- تهران مشاهده می‌شد. این گونه بود که کارآگاهان با کسب مجوز‌های قضایی از بازپرس لشکری (بازپرس ناحیه ۶ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) راهی جاده شدند و او را در یک عملیات تعقیب و گریز در نزدیکی سبزوار به دام انداختند. به گزارش خراسان، با انتقال متهم فراری به مشهد بازجویی‌ها از وی آغاز و مشخص شد که او عضو باند حرفه‌ای «دزدان پروازی» است که از اهواز وارد مشهد شده بودند و اکنون نیز دوباره به خوزستان بازگشته اند بنابراین با اعترافات متهم و دستورات نیابت قضایی، کارآگاهان عازم اهواز شدند و دو همدست دیگر سارق را در حالی دستگیر کردند که اموال سرقتی زیادی از مخفیگاه سارقان کشف و ضبط شد، اما ادامه عملیات دوباره به مشهد کشیده شد چرا که سارقان مذکور علاوه بر هفت فقره سرقت از منازل در اهواز به چندین فقره دستبرد با شیوه «دیلم زنی» به واحد‌های آپارتمانی مشهد نیز اعتراف کردند. گزارش خراسان حاکی است، کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی با شناسایی یکی از مالخران این باند به تحقیقات گسترده خود برای کشف زوایای پنهان سرقت‌های مذکور ادامه دادند تا این که لوازم سرقتی بسیاری شامل طلا و بدلیجات، انواع لپ تاپ و تلویزیون، ساعت‌های مختلف، گوشی تلفن همراه و لوازم برقی از مخفیگاه دزدان پروازی به دست آمد که هنوز شناسایی نشده اند. از سوی دیگر بررسی‌های تخصصی کارآگاهان بیانگر آن بود که سارقان در انجام سرقت‌های مذکور از یک دستگاه پژو ۴۰۵ نقره‌ای رنگ استفاده می‌کردند و با شیوه زاغ زنی در اوایل شب به سرقت‌های خود در اهواز و مشهد ادامه می‌دادند.

 

سقوط دزدان پروازی در مشهد!

 

این سارقان در حرکت که این بار در بازداشتگاه پلیس آگاهی خراسان رضوی سقوط کردند در اعترافات خود اظهار کردند: با همدستی جوان مشهدی که به خیابان‌ها و مناطق شهری آشنایی داشت، برخی منازل را زیر نظر می‌گرفتیم و هنگامی که صاحبخانه در واحد آپارتمانی را قفل می‌کرد و بیرون می‌رفت، احتمال می‌دادیم که با تاخیر به منزل بازمی گردد به همین دلیل در همان اوایل شب و با استفاده از دیلم قفل و در منازل را تخریب می‌کردیم و اموال قابل حمل را می‌ربودیم. به گزارش خراسان، اعضای این باند حرفه‌ای سابقه دار اعتراف کردند که در مناطق بولوار آزادی، بولوار پیروزی و خیابان راهنمایی به واحد‌های آپارتمانی دستبرد زده اند که دوربین مداربسته و دزدگیر نداشتند!

 

شایان ذکر است، اعضای این باند که بین ۲۲ تا ۲۶ سال دارند و از سوی پلیس آگاهی اهواز نیز تحت تعقیب بودند تاکنون به ۱۲ فقره سرقت اعتراف کرده اند که بررسی‌های بیشتر در این باره با صدور دستورات محرمانه‌ای از سوی قاضی دکتر اسماعیل رحمانی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) برای ریشه یابی جرایم احتمالی دیگر «دزدان پروازی» همچنان ادامه دارد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها