jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۰۷۴۹   ۲۱ دی ۱۳۹۹  |  ۱۳:۳۹

وقتی وزیر بهداشت از شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشورمان خبر داد و گفت که او در یکی از بیمارستان‌های خصوصی بستری است و حال عمومی خوبی دارد، درواقع داشت خبر خوبی به ملت می‌داد، از این باب که هیچ پنهان‌کاری‌ای وجود ندارد و در مورد ویروس جهش‌یافته انگلیسی، عزمی برای مهار وجود دارد.

البته شاید با وجود این توضیحات، ورود ویروس انگلیسی به کشورمان، برخی از مردم را نگران کرده باشد؛ به‌طوری‌که احساس کنند در موقعیت خطیری قرار گرفته‌اند.

با این‌که نباید نسبت به ورود این ویروس به کشور بی‌تفاوت بود اما نباید با آن با وحشت برخورد کرد. پیشتر گفته شده بود که ویروس جهش‌ یافته کرونا در انگلیس یک ویژگی مهم دارد و آن این‌که سرعت انتشار آن نسبت به ویروس کووید ۱۹ تا ۷۰ درصد بیشتر است.

این ویژگی در‌واقع به ما این پیام را می‌دهد كه اگر در معرض این ویروس جهش‌یافته قرار بگیریم، با احتمال بیشتری به كرونای نوع جدید مبتلا می‌شویم.

این پیام به ما می‌آموزد که به جای وحشت کردن، رعایت پروتکل‌ های بهداشتی را جدی‌تر از قبل در دستور کار قرار دهیم و با بالا بردن حساسیت‌هایمان نسبت به این بیماری، از هر‌گونه سهل‌انگاری یا عادی‌انگاری دست بکشیم.

درواقع با ورود ویروس ناخوانده انگلیسی به کشور، ما باید بیشتر از قبل به ماسک زدن، شست‌و‌شوی مکرر دست‌ها، رعایت فاصله فیزیکی و دوری از تجمعات پایبند باشیم، چرا که فعلا تنها راه‌های مصون ماندن از ابتلا به این بیماری، همین چند اقدام ساده ولی مهم است.

شاید عده‌ای معتقد باشند که از حالا به بعد که می‌دانیم ویروس جدید به کشورما نیز وارد شده، باید همچون انگلیس و برخی کشورهای اروپایی، قرنطینه و محدودیت‌های شدید را اعمال کنیم. ولی از یک‌سو تصمیم در این‌باره به ستاد ملی مقابله با کرونا مربوط است که همه جوانب را می‌سنجد و محدودیت‌ها را اعمال می‌کند و از سوی دیگر ما و انگلیس اکنون یک تفاوت عمده با هم داریم.

تفاوت این است که آمار ابتلاها در انگلیس روندی صعودی دارد ولی در کشور ما آمارها کاهشی است و روندی نزولی را طی می‌کند، این تفاوت بسیار مهم است اما از آنجایی که هر‌لحظه امکان تغییر شرایط وجود دارد و با وجود این‌که ایده‌آل ما نیز به کار بردن بیشترین محدودیت‌هاست، نباید عجولانه تصمیم بگیریم و باید صبر کنیم؛ صبر تا بتوانیم اوضاع را بهتر رصد کنیم.‌

بابک عشرتی - متخصص اپیدمیولوژی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش