jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۰۰۰۲۹   ۱۷ دی ۱۳۹۹  |  ۱۶:۱۲

تصویری که تلسکوپ فضایی هابل از کهکشان «ان‌جی‌سی ۱۵۶۶» (NGC 1566) ثبت کرده است، مرکز نسبتا کوچک اما بسیار درخشان این کهکشان را به نمایش می‌گذارد که پرتوهایی قوی را از خود ساطع می‌کند.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از فارس؛ این جزیره‌ی کیهانی که در فاصله‌ ۴۰ میلیون سال نوری زمین قرار دارد و در صورت فلکی ماهی زرین دیده می‌شود، یک کهکشان مارپیچی با میلیاردها ستاره است.

تلسکوپ فضایی هابل تاکنون برای بررسی فرآیندهای ستاره‌زایی‌، انفجارهای ابرنواختری، و مرکز بیش از اندازه فعال ان‌جی‌سی ۱۵۶۶ عکس‌های بیشماری از آن گرفته است.

این کهکشان خانه سیاه‌چاله‌ای به شمار می‌رود که میلیون‌ها برابر بزرگتر از خورشید منظومه شمسی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.