jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۹۵۷۸   ۱۵ دی ۱۳۹۹  |  ۱۷:۴۳

میله مرکزی باشکوه کهکشان"ان.جی.سی ۲۲۱۷"( NGC ۲۲۱۷) که با نام "AM ۰۶۱۹-۲۷۱ " نیز شناخته می‌شود در صورت فلکی "سگ بزرگ" به زیبایی می‌درخشد. این تصویر جدید توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا / آژانس فضایی اروپا ثبت شده است.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از ایسنا؛ این کهکشان مارپیچی میله‌ای تقریباً ۶۵ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد که وسعت آن مشابه اندازه کهکشان راه شیری ما با وسعت ۱۰۰ هزار سال نوری است.

بسیاری از ستارگان ناحیه مرکزی آن که میله نورانی را تشکیل می‌دهند توسط مجموعه‌ای از بازوهای مارپیچی محکم و پیچیده احاطه شده‌اند.

کهکشان مارپیچی میله‌ای نوعی از کهکشان مارپیچی است که در مرکز آن ساختار میله مانندی از ستاره وجود دارد. دو سوم تمام کهکشان مارپیچی از نوع مارپیچی میله‌ای و بقیه کهکشان مارپیچی بدون میله هستند.

میله مرکزی در این نوع کهکشان‌ها نقش مهمی در تکامل آنها دارد و به انتقال گاز از قرص کهکشان به مرکز کهکشان کمک می‌کند. گاز و گرد و غبار منتقل شده یا به ستارگان جدید تبدیل می‌شوند و یا در دام سیاه‌چاله‌های کلان جرم در مرکز کهکشان افتاده و خوراک آنها شده و بلعیده می‌شوند.

وزن سیاهچاله‌های کلان جرم از چند صد تا بیش از یک میلیارد برابر جرم خورشید ما است و تقریباً در همه کهکشان‌های بزرگ وجود دارند. عملیات تغییر رنگ این تصویر با کمک داده‌های به دست آمده از تلسکوپ بررسی پانورامیک ناسا و سیستم واکنش سریع(Pan-STARRS) انجام شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.