jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۶۵۲۰   ۰۲ دی ۱۳۹۹  |  ۱۸:۴۷

گشت ناوهای کلاس Skjold به وسیله کارخانه کشتی سازی Umoe Mandal واقع در نروژ با حداکثر سرعت 60 گره دریایی معادل 110 کیلومتر بر ساعت ساخته شدند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از گانز مانیتور، کلاس Skjold(در زبان نروژی به مفهوم سپر است) متشکل از 6 فروند گشت ناو یا همان ناوچه سبک (کشتی جنگی با قابلیت مانور بالا و آتشبار سبک)، فوق سریع، رادارگریز و مجهز به موشک است که به نیروی دریایی سلطنتی نروژ خدمت می کنند. گشت ناوهای کلاس Skjold به وسیله کارخانه کشتی سازی Umoe Mandal واقع در نروژ با حداکثر سرعت 60 گره دریایی معادل 110 کیلومتر بر ساعت ساخته شدند.
 
Skjold؛ ناوچه سبک نیروی دریایی سلطنتی نروژ+عکس

طراحی و توسعه
گشت ناو کلاس Skjold با پروژه SMP 6081 نیروی دریایی سلطنتی نروژ وارد مراحل طراحی و توسعه خود شد و اولین سفارش از نسخه تولیدی نیز مربوط به تاریخ 30 اوت سال 1996 می شود. نخستین کشتی از این کلاس هم با نام P960 در تاریخ 22 سپتامبر سال 1998 راه اندازی شد و در 17 آوریل سال بعد خدمت رسمی خود را آغاز کرد. در نهایت 6 فروند گشت ناو کلاس Skjold توانستند با موفقیت جایگزین شناورهای گشتی قدیمی کلاس Hauk شوند. این ناوچه ها برای مدت زمان زیادی به نیروی دریایی سلطنتی نروژ خدمت کرده بودند.
 
Skjold؛ ناوچه سبک نیروی دریایی سلطنتی نروژ+عکس
تصویری از کلاس Hauk
Skjold؛ ناوچه سبک نیروی دریایی سلطنتی نروژ+عکس
تصویری از گشت ناو کلاس Skjold
 
گشت ناو مورد بحث عمدتا با استفاده از الیاف شیشه و مواد کامپوزیت کربن تولید شد. علاوه بر این به منظور تقویت قابلیت های رادارگریزی، از مواد جاذب رادار برای بخش های وسیعی از این کشتی کوچک کمک گرفته شد. مواد جاذب رادار در تکنولوژی رادارگریزی برای پنهان کردن یک وسیله از دسترس امواج رادار کاربرد دارند. از سوی دیگر استفاده از کامپوزیت های پیشرفته نقش مهمی در کاهش وزن این کشتی داشت.
 
Skjold؛ ناوچه سبک نیروی دریایی سلطنتی نروژ+عکس

در ادامه با عبور از برنامه های اصلاحی متعدد، طراحی نهایی نسبت به پروتوتایپ Skjold تغییرات زیادی را متحمل شد. از همه مهم تر آن که نمونه های تولیدی مجهز به 4 توربین گازی بودند. مواد مورد نیاز برای ساخت بدنه تحت روش های مختلف تهیه شدند تا استحکام آنها افزایش و آسیب پذیری نسبت به آتش دشمن کاهش یابد.

مشخصات گشت ناو P965 KNM Gnist
– نام: کلاس Skjold
– سازنده: کارخانه کشتی سازی Umoe Mandal
– اپراتور: نیروی دریایی سلطنتی نروژ
– تعداد برنامه ریزی شده: 6
– تعداد فعال: 6
– نوع: گشت ناو ساحلی
– طول: 47.50 متر
– پیشرانه: 2 موتور پرت اند ویتنیST18M  و دو موتور ST40M
– سرعت در آب آرام: بیش از 60 گره دریایی
– برد: 1500 کیلومتر در سرعت 40 گره دریایی معادل 74 کیلومتر بر ساعت
– تسلیحات: 8 موشک ضد کشتیKongsberg/ یک توپ خودکار اوتو ملارا ۷۶ میلی متری/ 2 تیربار برونینگ M2HB
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو