jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۹۴۹۴۴   ۲۶ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۹:۵۲

جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ: دولت ترامپ همانند یک حبه قند در یک فنجان چای داغ در حال آب شدن است.

title

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از صداوسیما، مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان گفت دولت ترامپ همانند یک حبه قند در یک فنجان چای داغ در حال آب شدن است.


در ابتدا مجری این شبکه تلویزیونی گفت کاخ سفید اعلام کرده است نگاه دقیقی به یک حمله مشکوک سایبری روسیه که سبب اختلال در کار رایانه‌ها در چندین نهاد فدرال شده است، می‌کند. در این حملات وزارت امنیت داخلی، وزارت کشاورزی و وزارت تجارت هدف قرار گرفته اند. دیگر وزارتخانه‌ها هم در معرض این تهدید قرار داشته اند.

در ادامه مجری شبکه از جان بولتون پرسید به نظر شما این حمله از چه اهمیتی برخوردار است و چه پاسخی باید به آن داد؟


بولتون در پاسخ به اين سئوال افزود به نظرم ما ابعاد کامل این حمله را هنوز نمی‌دانیم. شاید عامه مردم از ابعاد کامل این حمله آگاه نشوند. به دلایلی این موضوع پنهان بماند. اما بر اساس گزارش‌ها این حمله بسیار گسترده و هوشمندانه و پیچیده و البته بسیار موفق بوده است. این نشان دهنده شکسته شدن سد‌های دفاع سایبری عمده کشور برای بسیاری از نهاد‌های بزرگ و از جمله نهاد‌های امنیت ملی است. به نظرم این موضوع به منزله چالشی برای دولت آتی بایدن خواهد بود و او باید با این موضوع مقابله کند.

 

وي افزود این موضوعی مهم است و اگر ما هرچه از آمادگی کمتری برخوردار باشیم ما شاهد حملات سایبری بیشتری خواهیم بود. ما از زیرساخت‌های بازدارنده برای حملات سایبری چینی‌ها و روس‌ها و دیگران برخوردار نیستیم.


مجری اين شبکه در ادامه پرسيد من انتظار ندارم ولادیمیر پوتین مسئوولیت این حمله سایبری را برعهده بگیرد. اما او به جوبایدن تبریک گفت. از نظر شما اینکه پوتین نتیجه انتخابات در آمریکا را پیش از میچ مک کانل رئیس اکثریت سنا پذیرفته است، به چه معناست؟


بولتون گفت حدس من این است این موضوع نشان می‌دهد ما عوامل تندرو بیشتری در کنگره خواهیم داشت، اما این موضوع همانند گذشته موثر نیست. این بیان کننده این است که فضای سیاسی برای حامیان ترامپ در حال تغییر است. دولت وی همانند یک حبه قند کوبایی در حال آب شدن در یک فنجان چای داغ است. این دولت پیش از آنکه حتی ایجاد شود ناپدید شده است و در بیستم ژانویه او خواهد رفت و او از زندگی سیاسی محو خواهد شد. به نظرم این واقعیتی است که در حال تغییر است. به نظرم نظر بسیاری از جمهوری خواهان در کنگره در حال تغییر است.

 

مجری از وي پرسيد اعضای کالج الکترال آمریکا اعلام کردند بایدن به صورت رسمي برنده انتخابات است و آراء الکترال بیشتری نسبت به ترامپ کسب کرده است. مک کانل به سناتور‌ها توصیه می‌کند به جمهوری خواهان مجلس نمایندگان برای به چالش کشیدن نتایج ملحق نشوند. کنگره در روز ششم ژانویه جلسه مشترکی برگزار خواهد کرد. اگر رئیس اقلیت جمهوری خواه از این اقدام امتناع کند آیا این به منزله آن نیست که حزب جمهوری خواه به دموکراسی پایبند نیست؟


بولتون افزود نه هرگز. من واقعا معتقدم که این تنها نظرات برخی درباره تهدیدات پیش روی دموکراسی است. به نظرم دونالد ترامپ از هوش قابل توجهی برای اینکه فردی سلطه طلب باشد برخوردار نیست. به نظرم انجام این کار برای جمهوری خواهان اقدامی تحقیر آمیز خواهد بود. باید به خاطر بیاوریم که در سال ۲۰۱۷ ميلادي اعضای دموکرات کنگره انتخاب ترامپ را به چالش کشیدند. در سال ۲۰۰۵ ميلادي هم اعضای دموکرات مجلس نمایندگان انتخاب جرج دابلیو بوش را به چالش کشیدند. 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها