jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۹۲۰۳۶ ۱۵ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۸

برخلاف شکافت، همجوشی زباله های رادیواکتیو ایجاد نمی کند. اما دستیابی به همجوشی بسیار دشوار و گران است و هزینه ۲۲.۵ میلیارد دلاری برای آن تخمین زده شده است.

title

به گزارش جام جم آنلاین رسانه های دولتی چین روز جمعه گزارش دادند که این برای اولین بار راکتور همجوشی هسته ای "خورشید مصنوعی" خود را با موفقیت آزمایش کرده است که پیشرفت بزرگی در توانایی های تحقیقاتی انرژی هسته‌ای این کشور است.

راکتور HL-2M توکامک بزرگترین و پیشرفته ترین دستگاه تحقیقاتی تجربی همجوشی هسته‌ای چین است و دانشمندان امیدوارند که این دستگاه بتواند به طور بالقوه یک منبع انرژی پاک و قدرتمند باشد.

چین برای ساخت این راکتور از یک میدان مغناطیسی قدرتمند برای همجوشی پلاسمای گرم استفاده می کند که می تواند به دمای بیش از ۱۵۰ میلیون درجه سانتیگراد برسد. عددی که تقریباً ده برابر گرمتر از هسته خورشید است.

این راکتور که در جنوب غربی استان سیچوان واقع شده و اواخر سال گذشته تکمیل شده است، به دلیل گرما و توان تولیدی زیاد، "خورشید مصنوعی" نامیده می شود.

ساخت خورشید مصنوعی توسط چین (+عکس)

دانشمندان چینی از سال ۲۰۰۶ در حال ساخت نسخه های کوچکتر راکتور همجوشی هسته ای هستند.

در این فرایند اتم‌ها را با هم ادغام می کند و مقادیر زیادی انرژی ایجاد می‌شود و برعکس فرآیند شکافت مورد استفاده در سلاح های اتمی و نیروگاه های هسته ای است که اتم‌ها را به بخش‌های مختلف تقسیم می‌کند.

برخلاف شکافت، همجوشی زباله های رادیواکتیو ایجاد نمی‌کند. اما دستیابی به همجوشی بسیار دشوار و گران است و هزینه ۲۲.۵ میلیارد دلاری برای آن تخمین زده شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر