jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۰۷۷۱ ۰۹ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۶:۰۶

محققان مدعی توسعه یک پوست مصنوعی قدرتمند با خاصیت ارتجاعی شده‌اند که می‌تواند خود را ۵ هزار بار ترمیم کند.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، محققان در عربستان سعودی ادعا می‌کنند یک پوست مصنوعی قدرتمند با خاصیت ارتجاعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند خود را ۵ هزار بار ترمیم کند.

این ابداع «پوست الکترونیکی» یا «ای -اسکین» نام گرفته که می‌توان از آن برای رصد سلامت فرد استفاده کرد.

پوست مصنوعی به اندازه پوست انسان قوی، کشسان و حساس است و می‌تواند ۵۰۰۰ بار خود را ترمیم کند در پروتزهای آینده قابل استفاده است.

محققان پوست را با استفاده از هیدروژل و لایه‌ای از حسگرهای نانوسیم ایجاد کردند؛ از این پوست مصنوعی می‌توان به عنوان پروتز برای تشخیص و کنترل فشار خون نیز استفاده کرد.

محققان ادعا می‌کنند که نمونه اولیه پوست الکترونیکی آنها می‌تواند اجسام را از فاصله هشت اینچ (۲۰ سانتی‌ متری) حس کرده و در کمتر از یک دهم ثانیه به محرک‌ها پاسخ دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.