jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۸۹۳۹۴ ۰۴ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۸:۴۲

خستگی، درد بدن و سردرد در این افراد چندان زیاد نبود بنابراین پژوهشگران به این مساله شک کردند. 

title

به گزارش جام جم آنلاین یک اشتباه باعث بروز نتایجی جالب و پیشرفتی بزرگ در تست واکسن ویروس کرونای دانشگاه آکسفورد شده است. 

قائم مقام این شرکت در گفتگویی با اشاره به این موضوع فرایند اشتباه رخ داده را شرح داده است. 

گروهی از شرکت کنندگان در آزمایش واکسن ویروس کرونا دانشگاه آکسفورد قرار بود دو دوز واکسن را دریافت کنند تا نتیجه آن بررسی شود. 

اما پس از گذشت چند روز پژوهشگران فهمیدند که داوطلبان علائم خفیف‌تری نسبت به پیش بینی قبلی داشتند. 

خستگی، درد بدن و سردرد در این افراد چندان زیاد نبود بنابراین پژوهشگران به این مساله شک کردند. 

بعد از بررسی موضوع اما به این نتیجه رسیدند که این داوطلبان به جای یک دوز واکسن نیم دوز دریافت کرده‌اند. با این وجود تصمیم گرفتند بدون توجه به برنامه ریزی اولیه با همین نیم دوز تزریقی کار را ادامه داده و نتیجه‌اش را مشاهده کنند. 

نتیجه اما شگفت انگیز بود! در گروهی که یک بار نیم دوز واکسن و یک بار یک دوز را دریافت کرده بودند ۹۰ درصد ایمنی نسبت به ویروس دیده شد و در گروهی که هر دو بار یک دوز دریافت کرده بودند تنها ۶۲ درصد ایمنی دیده شده است. 

این گروه پژوهشی اعلام کرده است که در حال کار بر روی این مساله است تا بفهمد چرا تزریق نیم دوز از واکسن ایمنی بیشتری ایجاد کرده است. 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر