jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۳۴۶۰ ۰۸ آبان ۱۳۹۹  |  ۰۱:۰۳

مرکز تحقیقات متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با استفاده از داده‌های حاصل از مطالعه قند و لیپید شهروندان تهرانی اقدام به بررسی مدل پیش‌بینی بیماری‌های قلبی متابولیسمی مزمن شامل دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های مزمن کلیوی کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر فرزاد حدائق استاد دانشگاه و رییس مرکز تحقیقات متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم درباره نتایج این طرح گفت: این مدل در داده های قند و لیپید تهران مورد ارزیابی قرار گرفت و نشان داد که برای پیامدهایی مانند بیماری‌های مزمن کلیه، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی، قدرت پیشگویی بیش از ۷۰ درصد است.
 
وی درباره نتایج این طرح گفت که این مدل در داده های قند و لیپید تهران مورد ارزیابی قرار گرفت و نشان داد که برای پیامدهای ترکیبی مانند بیماری های مزمن کلیه، دیابت و بیماری های قلبی عروقی، قدرت پیشگویی بیش از ۷۰ درصد است.
 
همچنین دکتر داود خلیلی متخصص اپیدمیولوژی و از مجریان این طرح در مورد این مدل و ویژگی آن توضیح داد: با توجه به این که این مدل یک الگوی ساده بدون استفاده از داده های آزمایشگاهی است، می تواند در سطح جمعیتی و برای غربالگری اولیه بسیار مفید و کارآمد بوده و مورد استفاده پزشکان مسوولان برای برنامه ریزی های آینده قرار بگیرد.
 
به گزارش روز سه شنبه پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مطالعه قند و لیپید تهران با توجه به تجمیع اطلاعات مربوط به ۱۵ هزار نفر جمعیت شرق تهران طی بیش از ۲۱ سال، یک منبع غنی برای انواع پژوهش های علمی از جمله آزمون مدل های پیشگویی است.
 
این مدل پیش از این در کشور هلند انجام شد و طی بررسی مجدد در استرالیا نیز پاسخ های مشابهی با قدرت پیشگویی بالا بدست آمده بود.
 
بشر از دیرباز علاقمند پیشگویی بوده و هنوز هم هست. این علاقه در عرصه های مختلف خودنمایی می کند، از دست اندازی به فال و خرافه گرفته تا تحلیل های اطلاعاتی و استفاده از مدل های علمی.
 
پیشگویی و پیش بینی مبتنی بر الگوهای علمی یکی از ابزارهای اصلی سیاستگذاران در امر برنامه ریزی های بین المللی، منطقه ای و ملی است که درصورت کاربست صحیح  می تواند اثر قابل ملاحظه ای بر ارتقا بهره وری، سعادت و سلامت جامعه داشته باشد.
 
یکی از حوزه های پرکاربرد این گونه از پیشگویی ها حوزه سلامت است که مستقیما با جان انسان  ها در ارتباط است.
 
مدل های علمی در خصوص پیش بینی بروز بیماری ها در حوزه علم همه گیرشناسی وجود دارد اما با توجه به تفاوت های اقلیمی و نژادی، بهتر آن است که قبل از بکار گیری در هر جمعیتی مورد آزمون قرار گیرند.


  ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش